Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|

Młoda emigracja. Jak zachęcić Polaków do powrotu do domu

11
Podziel się:

Emigrowali z nadzieją na lepsze zarobki, dlaczego mieliby wracać? Decyzja o opuszczeniu domu zawsze jest trudna, ale po powrocie może być jeszcze trudniejsza. Bywa odbierana jako przyznanie się do porażki, bo nie wiadomo, czy w Polsce uda się znaleźć dobrą pracę.

Młoda emigracja. Jak zachęcić Polaków do powrotu do domu
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Na przyciągnięciu młodych emigrantów z powrotem do kraju od dawna zależy rządowi Mateusza Morawieckiego. Motywacje są oczywiste: przyjęcie na rynek ”marnotrawnych” pracowników będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę, ale także odsuwa złowrogie widmo spadku liczby ludności w wieku produkcyjnym, a w konsekwencji, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, obawę o brak rąk do pracy.

Na Forum w Krynicy o młode emigracji

Na XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy specjaliści rozmawiać będą o przyczynach emigracji, sposobach na zatrzymanie w kraju młodych Polaków i zachęcenie do powrotu tych, którzy już wyjechali – do Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Norwegii.

Gośćmi panelu Młoda Emigracja – czas na powrót będą: między innymi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, Andrzej Pawlak, prezes Instytutu Innowacji i Kreatywności i Tomasz Machura, powiernik Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii.

Kiedy wyjazd nie będzie się opłacał?

Obecne polepszenie sytuacji na rynku pracy nieco zahamowało emigrację zarobkową. Coraz mniej Polaków deklaruje potrzebę wyjazdu w związku z brakiem pracy. Wciąż jednak głównym i stałym czynnikiem motywującym do emigracji są zarobki – wyższe za granicą niż w kraju.

Wśród trzech dominujących powodów skłaniających młodych ludzi do życia poza ojczyzną są także: wyższy standard życia oraz lepsze warunki socjalne.

Głównym czynnikiem powstrzymującym emigrację, jak podaje raport _ Migracje zarobkowe Polaków _ z listopada 2017 roku, jest natomiast przywiązanie do rodziny i przyjaciół. Co wobec tego państwo może zrobić dla emigrantów? Jak wspomóc tych, którzy na nowo będą musieli ułożyć sobie życie w ojczyźnie? Najważniejsze pytanie, stojące przed panelistami „polskiego Davos” należałoby postawić chyba wprost: jak sprawić, żeby powrót z emigracji po prostu się opłacał?

krynica
krynica 2018
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Marko
6 lat temu
Z kieszeni Polakow kazdy Ukrainiec dostaje 800zl doplaty do pensji , a po roku pracy nabywa prawo do emerytury. dostaje 500 plus oraz liczne doplaty do czynszu , ZDRAJCY, WON Z ZYDOPISEM
KKK
6 lat temu
Klamcy, oni nie chca w Polsce Polakow tylko multikulti, sprowadzili miliony z Ukrainy, teraz sprowadzaja z Filipin krajow muzulmanskich indii i afryki a Polakow gnebia Zusem i oplatami, cudzoziemcom daja 500+ i doplaty do czynszu. Dotuja studentow z Ukrainy i Syrii.
ZK590
6 lat temu
Niech wracają. W mojej piekarni od dzisiaj chleb zdrożał z 5,20 zł do 6 złotych. I tak na okrągło, jutro zdrożeje co innego a waloryzacja emerytury o 25 złotych czyli mniej jak na podwyżkę za mieszkanie.
PL
6 lat temu
Do czego wracać? skorumpowane bezkarne państwo łapówkarze i dorobkiewicze którzy nigdy nie zostaną skazani i nie oddadzą nawet złotówki. Patologia w sądach cały system sprawiedliwości to bezkarne święte krowy. Polskie Państwo doi obywatela na lewo i prawo. Podatki od podatków, oszustwa na ZUS i OFE i już przegłosowali ZUS 2.Obywatel w starciu z bankami i korporacjami przegrywa bo lobbiści dotarli do rządu i dali sowite garze zgodnie z prawem za doradztwo Prawo dla równych i równiejszych. Do czego tu wracać? stąd trzeba wyjeżdżać puki można.
max
6 lat temu
Olał wasz program tu dodadzą a tam zabiorą. Patologia i Szmal