Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGE Energia Odnawialna: słońce staje się liderem, wiatr i woda też ważne

3
Podziel się

Wszystko wskazuje na to, że liderem w segmencie odnawialnych źródeł energii będzie energia słoneczna, wagi nabiera też wiatr na morzu – uważa dr Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna S.A., uczestnik XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

dr Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna S.A.
dr Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna S.A.
bDyDkqRh

Wszystko wskazuje na to, że liderem w segmencie odnawialnych źródeł energii będzie energia słoneczna, wagi nabiera też wiatr na morzu – uważa dr Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna S.A., uczestnik XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Jaka będzie przyszłość energetyki odnawialnej? Który z jej segmentów będzie się rozwijać najszybciej?

Wszystko wskazuje, że liderem rozwoju w segmencie OZE będzie energia ze słońca. W 2016 r. stała się ona po raz pierwszy w historii numerem jeden globalnego rynku energii pod względem tempa rozwoju. Dane stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe pokazują, że przez najbliższe lata ten trend będzie się utrzymywał. Tylko w 2017 r. moc z instalacji fotowoltaicznych na całym świecie zwiększyła się o 98,7 GW. To o niemal 30 proc. więcej w stosunku do poprzedzającego roku.

Jak na tym tle wygląda Polska i spółka PGE Energia Odnawialna?

Do końca 2017 r. zainstalowano w Polsce ponad 29 tys. systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 281,4 MW. To stosunkowo niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w Polsce to głównie latem istnieje większe zapotrzebowanie na energię. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wskazują że istnieją techniczne możliwości przyłączenia nawet 2000 MW w energetyce słonecznej. Dlatego PGE Energia Odnawialna, która jest krajowym liderem w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych źródeł (wraz z elektrowniami szczytowo-pompowymi to blisko 2,2 GW), ma też ambicje rozwoju w tym zakresie.

bDyDkqRj

Spółka ma 29 elektrowni wodnych, 4 - szczytowo-pompowe, 14 farm wiatrowych i jedną elektrownię fotowoltaiczną. Zaplanowaliśmy kolejne inwestycje, bo chcemy zrealizować cel, jakim jest osiągnięcie w 2030 r. 25-proc. udziału w krajowej produkcji energii z odnawialnych źródeł energii (OZE). Mamy zamiar do końca 2020 r. uruchomić 100 MW projektów fotowoltaicznych.

PGE Energia Odnawialna to też elektrownie wodne, elektrownie szczytowo-pompowe i farmy wiatrowe. Jak wygląda ich sytuacja?

Nasza spółka odgrywa bardzo ważną rolę w systemie zapewnienia dostaw energii. Należące do spółki cztery elektrownie szczytowo-pompowe jako swoiste „magazyny energii” są w stanie reagować na zmieniające się zapotrzebowanie energetyczne i łagodzić obciążenia sieci, umożliwiając stabilną pracę Krajowego Systemu Energetycznego.

W przypadku awarii całego systemu (tzw. blackoutu) te 4 elektrownie umożliwiają też jego „odbudowę”. To usługa tzw. black-startu, polegająca na podaniu zasilania niezbędnego do uruchomienia elektrowni cieplnych.

bDyDkqRp

W hydroenergetyce realizujemy przede wszystkim projekty modernizacyjne. Obejmują one Elektrownię Wodną Dębe, Elektrownię Wodną Smardzewice i Elektrownię Szczytowo-Pompową Porąbka Żar.

Spółka prowadzi też zaawansowane prace nad projektem budowy Farmy Wiatrowej Klaster o mocy 88 MW. Liczymy na skuteczny udział w aukcji OZE jeszcze w tym roku, co umożliwiłoby zwiększenie naszego portfela mocy wiatrowych.

Zobacz też: Forum Ekonomiczne: Arkadiusz Sekściński, prezes PGE Energia Odnawialna S.A.

bDyDkqRq

Jakie są plany spółki na przyszłość?

Jedna ze strategicznych opcji Grupy PGE to budowa morskiej farmy wiatrowej. Do 2026 r. powinniśmy być gotowi na uruchomienie takiej farmy o mocy 1 GW, a do 2030 r. chcielibyśmy mieć 2,5 GW w energetyce offshore (morskiej).

Ta gigantyczna inwestycja może być kołem zamachowym polskiej gospodarki. Według ekspertów, gdyby w Polsce powstały farmy wiatrowe o mocy 8 GW, powinny zaspokoić 20 proc. krajowego zapotrzebowania na prąd, wpływając na zwiększenie PKB w ciągu 10 lat o kilkadziesiąt mld zł, generując też ponad 70 tys. miejsc pracy.

Kolejne nasze strategiczne projekty to magazyny energii. Obecnie PGE Energia Odnawialna S.A. prowadzi dwa przedsięwzięcia rozwojowo-badawcze w tym obszarze, w tym trzyletni projekt „Magazyn energii zintegrowany z farmą PV” na górze Żar, na który uzyskaliśmy dofinansowanie z NCBiR.

bDyDkqRr

PGE Energia Odnawialna zaangażowała się też w projekty klastrów energii. Są to tzw. wyspowe obszary energetyczne, oparte m.in. o instalacje OZE, tworzone we współpracy z samorządami lokalnymi i operatorem dystrybucyjnym.

Ważną inwestycją badawczą naszej spółki jest też budowa laboratorium fotowoltaicznego, którego celem jest porównanie efektywności różnych technologii PV (paneli fotowoltaicznych) i uzyskiwanie danych o ich eksploatacji, produkcji czy działaniu pod wpływem różnych warunków pogodowych.

bDyDkqRK
krynica
krynica 2018
najważniejsze
KOMENTARZE
(3)
Vick
2 lata temu
A co z dofinansowywaniem gospodarstw domowych instalujących fotowoltaikę?
turbinka wodn...
2 lata temu
proszę o konkrety - jakie elektrownie wodne (mikro, małe, średniej wielkości i duże) chce wybudować PGE EO, oraz proszę o podanie ich lokalizacji. A ha, brak konkretów. Czyli gadka prezesa to nic innego jak PR-owskie pitu, pitu. Frajerz uwierzy, ludzie mający jako tako pojęcie o tym segmencie rynku patrzą z zażenowaniem na takie wypowiedzi. PS. ciekawostka i zagadka zarazem. Jaki procent potencjału energetycznego w odniesieniu do hydroenergetyki wykorzystuje Polska? "Aż" 17%... i teraz proszę sobie to zestawić z powyższą wypowiedzią. Pozdrawiam.
precz z wegle...
2 lata temu
BRAWO POWODZENIA. NARESCIE SIE COS DZIEJE A NIE TYLKO WEGIEL. KONCZYMY Z WEGLEM KONCZYMY Z KOPALNIAMI. ZAMYKAMY KOPALNIE
bDyDkqRL