Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartosz Wawryszuk
|

Pracujący seniorzy dłużej pod ochroną

0
Podziel się:

Reforma emerytalna nie odbierze prawa do pomostówek.

Pracujący seniorzy dłużej pod ochroną
(Brankatekic/Dreamstime)
bFeMMWJN

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS szykowana przez rząd zakłada, że nie zmienią się zasady przyznawania emerytur pomostowych i świadczeń kompensacyjnych nauczycieli. Na ochronę mogą liczyć tak jak dotychczas także osoby w wieku przedemerytalnym.

Kodeks Pracy obejmuje obecnie ochroną pracowników na cztery lata przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego. Na podstawie obowiązujących przepisów pracodawca nie może wypowiedzieć w tym czasie umowy o pracę. Okres ochronny jest obecnie liczony w stosunku do obecnie obowiązujących progów - 60 lat dla kobiet i 65 - dla mężczyzn. Firma nie może więc zwolnić kobiety od 56 roku życia i mężczyzny od 61 roku życia.

W projekcie jest propozycja, aby ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym została przedłużona do podniesionego wieku emerytalnego. Stosowne zapisy w ustawie mają zapewnić w tym względzie jej spójność z Kodeksem Pracy. Jak wynika z uzasadnienia projektu, na taką ochronę będą mogły liczyć kobiety urodzone w latach 1953-56 i mężczyźni urodzeni w latach 1948-1951, którzy w chwili wejścia w życie ustawy będą już objęci ochroną.

bFeMMWJP

Jeśli chodzi o emerytury pomostowe, to planowana reforma nie zmieni wieku uprawniającego do ich uzyskania. Podobnie ma być w przypadku świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli oraz warunków uzyskiwania świadczeń przedemerytalnych. Wszystkie one mają charakter wygasający.

Prawo do pomostówek przysługuje bowiem określonej grupie osób. Z takiej formy emerytury mogą skorzystać ci, którzy spełniają łącznie następujące warunki: urodzili się po 31 grudnia 1948 r.; przed 1 stycznia 1999 r. byli zatrudnieni na stanowiskach i przy pracach, które na podstawie ówczesnych przepisów uprawniały do wcześniejszej emerytury; po 31 grudnia 2008 r. wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze; łącznie przepracowali w ten sposób na cały etat co najmniej 15 lat; pracowali i płacili składki na ZUS przez minimum 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni).

Niektóre grupy zawodowe, np. nurkowie, piloci, zatrudnieni przy azbeście, rybacy morscy, część hutników, ratownicy górscy, mogą odejść na emeryturę pomostową po przepracowaniu co najmniej 15 lat.

Czytaj więcej o zmianach w emeryturach w Money.pl
Zamiast emerytur dostaniemy trumny. Co na to eksperci? Do takiego wniosku skłania kampania reklamowa rządu - pisze Paweł Szygulski.
Oddasz mieszkanie, dostaniesz parę złotych Będą płacić 80-latkowi 1900 zł miesięcznie. Młodsi emeryci dostaną mniej, ponieważ ich oferta jest dla seniorów powyżej _ siedemdziesiątki _.
Była szefowa ZUS poszła na pierwszy ogień Aleksandra Wiktorow przekonywała na czacie internetowym do podniesienia wieku emerytalnego.
bFeMMWKq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)