Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
2015-08-04 06:00
Kredyt gotówkowy czy zadłużenie na karcie? Zobacz, co lepsze
fot: Pixabay.com/Domena publiczna
Kredyt gotówkowy czy zadłużenie na karcie? Zobacz, co lepsze

Autor: Konrad Pluciński


1/2

Niezależnie od tego, czy korzystamy z limitu kredytowego przyznanego na karcie, w rachunku bieżącym, czy spłacamy kredyt ratalny, to oprocentowanie naszego zobowiązania nigdy nie będzie wyższe niż 10 proc. w skali roku. Przynajmniej do czasu kolejnej zmiany wysokości stóp procentowych, bo to one decydują o maksymalnym poziomie odsetek. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami nie mogą być one wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej, która obecnie wynosi 2,5 procent. To w zasadzie jedyna wspólna cecha tych produktów.

Zanim zdecydujemy się zaciągnąć zobowiązanie powinniśmy dokładnie określić swoje potrzeby i możliwości. Kwotę dobieramy tak, aby być pewnym, że będziemy w stanie terminowo ją spłacić. Zasada działania produktu, z którego skorzystamy, powinna być dla nas jasna, ponieważ dzięki temu umożliwi on nam łatwą realizację swoich celów. Warto też wybrać rozwiązanie możliwie jak najtańsze.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to rozwiązanie, po które sięgamy wyjątkowo chętnie. Ten szczególny rodzaj kredytu bankowego możemy zaciągnąć na dowolny cel, co oznacza, to że nie musimy się rozliczać z bankiem ze sposobu, w jaki wydamy jego pieniądze. Korzystamy z niego, aby sfinansować nasze bieżące potrzeby, niespodziewane wydatki, czy zrealizować długo odkładane plany. Kredyt gotówkowy może też służyć połączeniu innych zobowiązań w celu zmniejszenia miesięcznej raty lub kosztu ich obsługi. W takim przypadku mówimy o kredycie konsolidacyjnym.

 

Kwota kredytu zależy głownie od naszej zdolności kredytowej i może wynieść od kilkuset złotych nawet do kilkuset tysięcy złotych. Zwrot pożyczki jest rozkładany na raty które, w zależności od oferty, możemy spłacać nawet przez okres 10 lat. Umożliwia do elastyczne dopasowanie harmonogramu do naszych możliwości finansowych, gdyż wydłużeniu czasu, który mamy na zwrot zadłużenia zmniejsza nasze miesięczne zobowiązanie wobec banku.

Korzystając z wakacji kredytowych, możemy całkowicie zawiesić spłatę raty, a przynajmniej raty kapitałowej. Najlepsze oferty są na tyle elastyczne, że wakacje mogą trwać od jednego do trzech miesięcy w każdym roku kalendarzowym.

Maksymalnie oprocentowanie kredytu gotówkowego również nie może wynieść więcej niż 10 proc, jednak korzystając z ofert promocyjnych, możemy mieć kredyt nawet o ponad połowę tańszy. Oprocentowanie może nawet wynieść 0 proc., za to kredyt będzie miał wyższą prowizję za jego przyznanie. Jej przeciętna wysokość wynosi obecnie około 5 – 6 proc., jednak warto pamiętać, że nie jest w żaden sposób regulowana i banki mogą ją dowolnie kształtować.

Podobnie jest w przypadku innych opłat okołokredytowych. Zaliczyć do nich możemy między innymi koszt ubezpieczenia. Bank może nas poprosić o wykupienie ubezpieczenia na życie lub od utraty źródła dochodów i trwałej niezdolności do pracy. Nie zawsze jest ono obowiązkowe, ale jeśli z niego skorzystamy, możemy otrzymać lepsze warunki kredytu. Warto więc sprawdzić korzyści wynikające z takiego rozwiązania.

Część kredytów jest oferowanych bez konieczności zakładania rachunku bankowego, dzięki czemu bez dodatkowych formalności możemy skorzystać z oferty innego banku niż ten, w którym mamy ROR. Poszukiwanie najlepszej oferty warto jednak zacząć właśnie tam, ponieważ mogąc w prosty sposób zweryfikować historię współpracy, nasz bank może nam zaoferować kredyt szybko i na korzystnych warunkach.

Wniosek o kredyt możemy złożyć w oddziale, za pośrednictwem internetu, a nawet na infolinii banku. Niektóre banki uruchomiły już też usługę, dzięki której o kredyt możemy zawnioskować za pośrednictwem bankomatu. W przypadku pozytywnej decyzji kredytowej pieniądze na naszym koncie mogą być nawet w kilkanaście minut.

Kredyt gotówkowy – zalety

+ łatwo go otrzymać – kwota kredytu dopasowana do zdolności kredytowej
+ minimum formalności – często o kredyt można zawnioskować on-line bez konieczności przedstawiania dokumentów dotyczących zdolności kredytowej oraz zabezpieczeń
+ możliwa do uzyskania wysoka kwota kredytu
+ łatwo dopasować do własnych potrzeb – wydłużając okres kredytowania, można zmniejszyć ratę do akceptowanego poziomu
+ relatywnie tani
+ możliwość ustalenia automatycznej spłaty i dopasowania dnia spłaty raty

Kredyt gotówkowy – wady

- opłaty okołokedytowe – mogą wystąpić dodatkowe koszty związane np. z ubezpieczeniem
- wydłużenie okresu kredytowania powoduje znaczny wzrost odsetekpomoc
Aktualne atrykuły