Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Startujesz z biznesem i szukasz kredytu? Money.pl przeanalizował oferty banków. Zobacz, gdzie i na jakich warunkach, pożyczą ci pieniądze.

Nawet 20 procent odsetek musi płacić przedsiębiorca, który pożycza pieniądze na start biznesu. To jednak górny pułap oprocentowania. Standardowo można pożyczyć od kilku do 20 tysięcy złotych. Wyższe kwoty są wyjątkiem. W sumie propozycji dla początkujących przedsiębiorców jest zaledwie kilkanaście.

Często na samym początku by uzyskać kredyt koniecznie są zabezpieczenie rzeczowe lub wysoki wkład własny. Chyba, że za młodego biznesmena poręczy Europejski Fundusz Inwestycyjny. Tego typu ofertę ma FM Bank i Pekao SA, które podpisały z funduszem odpowiednią umowę. Unijna gwarancja sprawia, że złagodzone są wymagania dotyczące wkładu własnego, maksymalnej kwoty kredytu oraz wymaganych zabezpieczeń.

Od początku 2011 roku w ramach kredytu na start Pekao S.A. pożyczyło 4 mln złotych. Wśród 500 dotychczasowych kredytobiorców banku największą grupę stanowią jednoosobowe firmy.

- Pożyczyliśmy pieniądze na otwarcie sklepów internetowych i tradycyjnych, firm usługowych, a nawet stadninę koni oraz pracownię rzeźbiarza - mówi Tomasz Kierzkowski, dyrektor Biura Funduszy UE oraz Programów Publicznych w Pekao.

Z kolei FM Bank zamierza pożyczyć na star- upy w sumie 68,7 mln złotych. - Do otrzymania takiego kredytu nie jest konieczne ustanowienie hipoteki, ani żadnego innego zabezpieczenia - tłumaczy Małgorzata Olczyk, manager ds. finansowania mikrofirm FM Banku.

Złagodzone są także wymogi gwarancyjne - np. wystarczy, że biznes plan ma tylko pięć stron i zawiera podstawowe dane odnośnie planowanej działalności: krótki opis, szacowany przychód, informacje na temat lokalu i posiadanych środków własnych.

- Tylko 60 procent nowych firm utrzymuje się na rynku przez dwa lata. Między innymi dlatego dla banków nowi przedsiębiorcy to bardzo ryzykowna grupa - tłumaczy Tomasz Kierzkowski z Pekao. Dodatkowo sami przedsiębiorcy niezbyt chętnie zadłużają się w bankach, najpierw sięgają po pożyczkę od rodziny lub korzystają z unijnych grantów, dopiero na końcu decydują się na zadłużenie w banku. - Aż 76 procent przedstawicieli małych i średnich firm opiera swoją działalność na środkach własnych - podsumowuje Kierzkowski.Biznesmen na starcie traktowany po macoszemu

Widać to w liczbie ofert wszystkich banków, które znacznie więcej proponują firmom z ponad 12 miesięcznym stażem. Takie firmy mają już historię finansową.

Kalkulator kredytowy
Kwota kredytu
podpowiedź
Kwota kredytu jest to wysokość udzielonego kredytu.
Oprocentowanie
podpowiedź
Oprocentowanie nominalne to oprocentowanie kredytu podawane przez bank w skali roku.
%
Okres kredytowania
podpowiedź
Okres kredytowania to okres czasu w ciągu którego musisz spłacić kredyt. W kalkulatorze przyjęto kapitalizację odsetek równą liczbie spłacanych rat. Dlatego okres kredytowania powinien być wielokrotnością okresu kapitalizacji.
Kapitalizacja
podpowiedź
Kapitalizacja określa, jak często bank nalicza oraz odejmuje odsetki od kwoty kredytu. W kalkulatorze kapitalizacja odsetek równa jest liczbie spłacanych rat. Im częstsza jest kapitalizacja odsetek, (im częściej naliczane są odsetki) tym niższa jest efektywna stopa procentowa.
Raty
podpowiedź
Raty Są dwa podstawowe rodzaje rat: równe i malejące.
- równe - od początku do końca spłaty kredytu, kolejne raty mają taką samą wartość. Raty równe oblicza się, dzieląc koszt kterytu przez liczbę rat.
- malejące - raty kredytu zmniejszają się wraz ze zmniejszaniem się długu pozostałego do spłacenia. W przypadku rat malejących największe obciążenie z tytułu obsługi kredytu jest na początku. Od pierwszej raty spłacamy bowiem całe odsetki i część kapitału.
W miarę jak zmniejsza się kapitał, maleją miesięczne odsetki, stąd kolejne raty są coraz niższe.

Są jednak banki, które dadzą kredyt przedsiębiorcom już w pierwszym dniu działalności (Idea Bank, FM Bank, PKO BP) lub po wystawieniu pierwszego rachunku (Pekao SA).

Dwa pierwsze banki kierują swoje produkty przede wszystkim do przedsiębiorców, dlatego nie dziwi fakt, że starają się pozyskać nowych klientów.
Banki pożyczają też pieniądze w ramach linii kredytowej lub debetu w koncie, proponują kredyt obrotowy lub kartę kredytową (ING Bank, Multibank). Niektóre proponują też specjalny produkt skierowany do franczyzobiorców (FM Bank, Deutsche Bank).

Na drugiej stronie czytaj jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać kredyt na start

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
bank, firma, kredyt na start, start up
Money.pl
Rankingi Money.pl

Ranking kont osobistych 2011

Ranking kredytów Rodzina na Swoim

Ranking kredytów hipotecznych 2011

ranking kart kredytowych 2011

Ranking sklepów internetowych

Więcej na temat działalności gospodarczej