Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
2015-06-18 06:00
Ranking lokat - czerwiec 2015. Zobacz, gdzie najlepiej oszczędzać
fot: Anutkate/Dreamstime.com
Ranking lokat - czerwiec 2015. Zobacz, gdzie najlepiej oszczędzać

Autor: Anna Malek, Konrad Pluciński


1/3

Direct.Money.pl porównał aktualne oferty lokat. Mimo że stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie, część banków zmieniło oprocentowanie swoich lokat. Średnio zarobimy mniej niż 2 miesiące temu, ale są także oferty godne uwagi. Na nich możemy spodziewać się wyższych zysków.


Największe spadki oprocentowania miały miejsce w przypadku lokat krótkoterminowych. Aktualnie opłaca się więc trzymać pieniądze na produktach co najmniej na 3 miesiące. Rok temu oprocentowanie najlepszych lokat na różne okresy mieściło się w przedziale 2,17 - 5,20 proc., natomiast teraz oscyluje pomiędzy 1,60 - 4 proc. Jest to spowodowane rekordowo niskimi stopami procentowymi. Poziom głównej stopy procentowej, która bezpośrednio wpływa na ofertę lokat wynosi niezmiennie od marca 1,50 proc. Osoby, które w bankach zgromadziły swoje oszczędności, optymizmem napawać może fakt, że na pierwszą połowę 2016 roku jest prognozowane podwyższenie stóp. Sprawi to, że banki będą mogły sobie pozwolić na podniesienie oprocentowania swoich depozytów.

Kwota, pod kątem której porównywaliśmy oferty to 5 tys. złotych. Średnio, jeżeli zdeponujemy ją na miesiąc, to możemy zarobić (po uwzględnieniu podatku Belki) zaledwie 4,59 zł, jeśli na rok, to 76,55 zł, a jeśli na 3 lata, to 321,98 zł. W ramach walki o klienta, banki kuszą wyższym oprocentowaniem, jeżeli na lokatę zostaną wpłacone nowe środki, jesteśmy nowymi klientami, wraz z depozytem zakładamy konto lub decydujemy się na produkt dostępny w aplikacji mobilnej.

Poniżej możesz zobaczyć, gdzie posiadając 5 tys. złotych wolnych środków, możesz zarobić najwięcej w zależności od okresu trzymania pieniędzy na lokacie.

Najlepsze lokaty na 1 miesiąc

Nowi klienci są zazwyczaj kuszeni atrakcyjnym oprocentowaniem. Tak jest w przypadku dwóch liderów tego rankingu - Smart Banku i BOŚ Banku. Co więcej, w przypadku Smart Lokaty na powitanie, możemy pozostawić nasze środki nawet na 3 miesiące, dzięki czemu otrzymamy jeszcze wyższe oprocentowanie. Kwota, którą możemy zdeponować powinna być pomiędzy 1 tys. a 10 tys. złotych. EKOlokata bez Kantów może zostać założona na kwotę od 1 tys. zł do 15 tys. zł wraz z Kontem bez Kantów. Dla entuzjastów ekologii, ważnym czynnikiem będzie to, że w przypadku każdej założonej i utrzymanej lokaty, bank przekazuje 2 złote na program ochrony foki szarej. Obie lokaty można założyć szybko i sprawnie przez internet.

Osoby zainteresowane lokatą na krótki okres powinny również zwrócić uwagę na Lokatę Bezkarną w banku BGŻ Optima. Zakładamy ją na 3 miesiące, ale w dowolnym momencie możemy ją zerwać i wypłacić kapitał wraz z wypracowanymi odsetkami. Zamykając lokatę po miesiącu zyskujemy 3,2% w skali roku - to drugi wynik wśród miesięcznych depozytów. Niestety to korzystne dla klientów rozwiązanie jest obecnie rzadko spotykane.

Najlepsze lokaty na 1 miesiąc
miejscebanklokataoprocentowanie

rodzaj
oprocentowania

1 Smart Bank SMART Lokata na powitanie1 3,25% stałe
2 BOŚ Bank EKOlokata bez Kantów1,3 3,00% stałe
3 Inteligo
[otwórz rachunek]
Lokata w IKO2 2,25% stałe
4 Idea Bank Lokata Stabilna 2,10% stałe
5 BIZ Bank Lokata BIZ Spinająca 1,85% stałe
6 SK Bank Interlokata Standardowa 1,80% stałe
7 Plus Bank Lokata Standardowa2 1,75% stałe
8 Getin Bank
[otwórz rachunek]
Lokata na Szczycie 1,65% progresywne
8 Getin On-Line Lokata na Szczycie 1,65% progresywne
10 neoBANK Lokata 1M3 1,60% stałe

Opracowanie: Direct.Money.pl na podstawie ofert banków

1) dla nowych klientów
2) lokata mobilna
3) dla klientów posiadających ROR

Najlepsze lokaty na 3 miesiące

W porównaniu z kwietniem, dwa z czterech banków pozostawiły oprocentowanie swoich 3 - miesięcznych lokat na poziomie 4 proc. Najkorzystniej jest ulokować środki (już od 1 tys. zł) na Lokacie Happy w Idea Bank lub na 4 proc. na wejście w mBanku. Lokata ta jest dostępna w kwocie od 500 zł do 10 tys. zł.

Warto również zwrócić uwagę na ofertę Banku Zachodniego WBK, który znacząco poprawił swoją ofertę w stosunku do stanu z kwietnia. Lokata powitalna 1|2|3 jest powiązana z otwarciem Konta 1|2|3 i jako jedyna w zestawieniu jest oparta na oprocentowaniu progresywnym. To znaczy, że rośnie ono w kolejnych miesiącach. W tabeli jest podane średnie oprocentowanie w ciągu całego okresu trwania produktu. Wszystkie wymienione lokaty są oferowane tylko nowym klientom.

Najlepsze lokaty na 3 miesiące
miejscebanklokataoprocentowanierodzaj
oprocentowania
1 Idea Bank Lokata Happy1
[załóż lokatę]
4,00% stałe
2 mBank
[otwórz rachunek]
4% na wejście1 4,00% stałe
3 Smart Bank SMART Lokata na powitanie1 3,75% stałe
4 Bank Zachodni WBK Lokata Powitalna 1|2|31,2 3,35% progresywne
5 Bank Millennium
[otwórz rachunek]
Lokata Mobilna3,4 3,25% stałe
6 BGŻ Optima Lokata Bezkarna1
[załóż lokatę]
3,20% stałe
7 neoBANK energoLOKATA 3M PLUS1 3,20% stałe
8 Raiffeisen Polbank
[otwórz rachunek]
Lokata Mobilna4 3,00% stałe
9 BIZ Bank Lokata BIZ PRO5 2,80% stałe
10 Getin Bank
[otwórz rachunek]
Lokata Nowy Zysk5 2,75% stałe

Opracowanie: Direct.Money.pl na podstawie ofert banków

1) dla nowych klientów
2) dla posiadaczy Konta 1|2|3
3) dla klientów z Kontem 360o
4) lokata mobilna
5) dla klientów posiadających RORpomoc
Zobacz aktualne artykuły