Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Fot. PAP/Leszek Szymański

Zakończone dziś negocjacje nad budżetem Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przyniosły Polsce 72 miliardy i 900 milionów euro na rozwój regionów, a także 28 i pół miliarda euro na rolnictwo. Ale nie wszystko udało się osiągnąć.

Na zdjęciu: premier Donald Tusk kroi tort z euro

W budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-20 łącznie Polska otrzyma 105 miliardów 800 milionów euro, czyli o ponad cztery miliardy więcej niż w budżecie na lata 2007-13. Przypadną nam 72 miliardy 900 milionów euro z polityki spójności. Ze wspólnej polityki rolnej otrzymamy 28 i pół miliarda euro. To o miliard 600 milionów euro więcej niż w poprzednim budżecie.

Jednak na modernizację polskiej wsi przeznaczonych będzie ponad 3 miliardy euro mniej niż w obecnym budżecie. Uszczuplenie puli pieniędzy na modernizację wsi potwierdził premier Donald Tusk, ale podkreślał, że nie ma powodu do niepokoju.

- Nie martwimy się z tego powodu, bo się spodziewaliśmy, że obszary wiejskie w odniesieniu do wszystkich bez wyjątku państw w Europie będą obszarem ogromnej redukcji. Dlatego staraliśmy się, żeby przy dopłatach bezpośrednich na tyle zrekompensować straty przy obszarach wiejskich, by ogólna dopłata na wspólną politykę rolną była w tej perspektywie finansowej większa niż poprzednio. I to udało się uzyskać - powiedział premier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREMIERA:


Refundacja VAT-u kluczowaDużym osiągnięciem jest dla premiera wywalczenie kwalifikowalności VAT-u, czyli możliwości wliczania VAT-u w kwotę refundacji z funduszy unijnych. Zasada ta będzie dotyczyć nie tylko organizacji pozarządowych ale i samorządów oraz inwestycji drogowych. Premier podkreślił, że walcząc w tej sprawie występował również w imieniu innych państw z tak zwanej grupy przyjaciół spójności.

- W Polsce tysiące samorządowców i mieszkańców, którzy uczestniczą w projektach finansowanych z funduszy europejskich dobrze wiedziało, że to jest jeden z kluczowych postulatów. Ten postulat nie oznaczał, że my dostaniemy dodatkowe pieniądze. Polska nie mogła ubiegać się o dodatkowe pieniądze, mając tak wysokie pułapy w tych głównych kategoriach. Ale kwalifikowalność VAT-u oznacza tak naprawdę korzyść wymierną i to jest 7 miliardów euro - powiedział premier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DONALDA TUSKA:


Do tej pory fundusze europejskie uznawały kwalifikowalność VAT dla wybranych podmiotów, w tym samorządów. Przed szczytem pojawiły się pomysły, by nie pozwolić kilku państwom, takim jak Polska, na finansowanie tego podatku z budżetu europejskiego.

Sukces Polaków i BrytyjczykówZdaniem premiera najbardziej zadowoleni po unijnym szczycie są Brytyjczycy i Polacy. Ci pierwsi dlatego bo wymusili oszczędności, a ci drudzy bo cięcia nie dotyczyły Warszawy. Donald Tusk na konferencji prasowej przekonywał, że ostatecznie premier Wielkiej Brytanii nie stał się negatywnym bohaterem szczytu.

- W ostatnich godzinach premier Wielkiej Brytanii okazał się bardzo konstruktywnym partnerem. Nie miałem wrażenia, że chce na siłę pokazać, że jego stanowisko jest górą, natomiast potrafi ustępować, żeby kompromis stał się możliwy. Słyszałem już opinie, myślę, że ona jest prawdą, że szczególną satysfakcję mogą mieć Brytyjczycy, bo jednak cięcia były i Polacy, bo ich nie dotknęły - powiedział premier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DONALDA TUSKA:


Polska ma nowego sojusznika?

Jak podkreśla premier, sukces unijnego szczytu dla Polski nie byłby możliwy bez wsparcia Francji. Donald Tusk na konferencji prasowej przekonywał, że w czasie negocjacji współpracowali ze sobą politycy z Warszawy i Paryża. Premier przyznał, że nie byłoby to możliwe bez wcześniejszego zaangażowania prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Wielkie znaczenie miała bardzo staranna praca, i zaczęło się to od prezydenta Komorowskiego, praca nad lepszymi relacjami polsko-francuskimi. To jest dla mnie wielka satysfakcja, że w finale tych negocjacji Francois Hollande okazał się tak lojalnym i wiernym sojusznikiem. I vice versa - powiedział premier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DONALDA TUSKA:

Bronisław Komorowski spotkał się w Warszawie z Francois Hollande'm, kiedy ten był jeszcze tylko kandydatem na prezydenta Francji. Teraz Bronisław Komorowski gratuluje premierowi wynegocjowania korzystnych dla Polski ustaleń w budżecie Unii Europejskiej.

Szefowa biura prasowego prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała, że Bronisław Komorowski uważa, iż polska strategia negocjacji odniosła wielki sukces. Zwraca jednocześnie uwagę, że Polsce udało się osiągnąć więcej niż planowano.

Parlament Europejski: Nie dla budżetu UEMoże się okazać, że to jednak nie koniec batalii o wieloletnie ramy finansowe. Brak akceptacji dla budżetu europejskiego zapowiedział Parlament Europejski. Premier Donald Tusk wątpi jednak, by europosłowie zablokowali unijny budżet. Groźby weta dochodziły tymczasem od europosłów, którzy są niezadowoleni z cięć wydatków w budżecie na lata 2014-2020.

Szef polskiego rządu podkreśla, że przedstawiciele unijnych rządów powinni poważnie potraktować Parlament Europejski podczas negocjacji. - Będzie to wymagało bardzo uczciwych negocjacji z Parlamentem Europejskim. Spodziewam się i uważam, że dobrze się stanie, jeśli Parlament Europejski da wyraz swemu niezadowoleniu, że budżet europejski został tak okrojony. Można się spodziewać, że ten budżet może jeszcze ulec jakimś korektom, to w moim przekonaniu będą to korekty tylko w górę, bo w PE nie ma przyzwolenia na redukcję - zapewnił premier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREMIERA:

Premier przestrzegał przed wetowaniem unijnego budżetu, bo wtedy Wspólnota musiałaby przejść prowizorium, czyli budżety roczne. To byłaby zła wiadomość dla odbiorców unijnych funduszy, którzy chcą realizować długoterminowe projekty. Nie mogliby być wtedy pewni pieniędzy w kolejnych latach.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk poklepany po plecach. Jest dobrze
Prezydent Bronisław Komorowski gratuluje i dziękuje premierowi za uzyskanie dla Polski ponad 100 mld euro w budżecie UE na lata 2014-20
To Wielka Brytania blokuje szczyt UE? Może go nie być wcale
Szef Rady Europejskiej proponuje nowe cięcia w projekcie unijnego budżetu. Ma to być kwota rzędu kilkunastu miliardów euro.
Na budżecie UE zyskają głównie rolnicy?
Pomimo 10-procentowego spadku na politykę rolną w UE, Polska zyskuje 6-procentowy wzrost.
Negocjacje to ogromny sukces premiera
Opozycja krytykuje wynik unijnego szczytu w Brukseli, premiera i polskich negocjatorów dla zasady. To opinia Rafała Grupińskiego.
ue, budżet, szczyt, bruksela, donald tusk
Money.pl
Więcej o unijnym budżecie
Opinie o sytuacji w Unii Europejskiej
Polska w strefie euro?