Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zbiorcza faktura korygująca po zmianach w 2014 roku

0
Podziel się:

Nowelizacja ustawy o VAT nieco skomplikowała życie przedsiębiorcom.

Zbiorcza faktura korygująca po zmianach w 2014 roku
(Iurii Sokolov - Fotolia.com)

Ustawa o VAT przewiduje, że w przypadku gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich transakcji dokonanych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, możliwe jest wystawienie jednej zbiorczej faktury korygującej. Od 1 stycznia 2014 r. wystawianie tego typu jest jednak utrudnione, ze względu na konieczność zamieszczania w treści zbiorczych faktur korygujących dat wystawienia oraz numerów faktur, które podlegają korekcie oraz przyczyny korekty.

Jak wynika z obowiązującego od 1 stycznia 2014 r. art. 106j ust. 2 ustawy o VAT, regulującego wystawianie faktur korygujących, faktura tego typu powinna zawierać:

    1. wyrazy _ FAKTURA KORYGUJĄCA _ albo wyraz _ KOREKTA _,
    1. numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
    1. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

- datę wystawienia,

- kolejny numer, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,

- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,

- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany dla podatku, z zastrzeżeniem określonych transakcji wewnątrzwspólnotowych, gdzie podawać należy numer z kodem PL,

- datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zaliczki o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury,

- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą,

    1. przyczynę korekty;
    1. jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego - odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;
    1. w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 - prawidłową treść korygowanych pozycji.

Natomiast, w myśl art. 106j ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygująca:

  1. powinna zawierać dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnosi się udzielany opust lub obniżka;
  2. może nie zawierać numeru NIP nabywcy, daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub daty otrzymania zapłaty oraz nazwy (rodzaju) towaru lub usługi objętych korektą.

W tym miejscu wskazać należy, że przepisy nie ograniczają możliwości wystawiania faktur zbiorczych jedynie do przypadków, kiedy rabat dotyczy wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie.

Jednak tylko w takiej sytuacji faktura korygująca nie musi zawierać wszystkich informacji o fakturze pierwotnej. W pozostałych przypadkach również można wystawiać zbiorcze korekty, ale one muszą zawierać wszystkie elementy wskazane w art. 106j ust. 2 ustawy o VAT.

W przypadku zbiorczych faktur korygujących związanych z rabatami udzielonymi do wszystkich czynności w danym okresie trzeba w szczególności wskazywać:

  1. numery faktur korygowanych oraz daty ich wystawienia,
  2. koniecznym jest wskazanie jakiego okresu ww. faktura ma dotyczyć.

Analiza przytoczonego wyżej przepisu wskazuje, że okres, którego faktura ma dotyczyć jest informacją wskazywaną dodatkowo. Tym samym, jest to informacja dodatkowa - poza informacją o numerze i dacie faktury pierwotnej.

Zbiorcza faktura korygująca związana z rabatami udzielonymi do wszystkich czynności w danym okresie nie musi natomiast zawierać:

  1. numeru, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej,
  2. daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów oraz
  3. nazwy (rodzaju) towarów objętych korektą.

Reasumując, podatnik ma możliwość wystawienia faktury korygującej w przypadku udzielenia rabatu zarówno w odniesieniu do konkretnych czynności, jak i w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów dla jednego odbiorcy w danym okresie.

Od 1 stycznia 2014 r. w treści tego typu faktury konieczne jest wskazanie dat wystawienia oraz numerów faktur, które podlegają korekcie oraz przyczyny korekty. W przypadku zbiorczej faktury korygującej związanej z rabatami udzielonymi do wszystkich czynności w danym okresie wskazać należy również ten okres, do którego faktura się odnosi.

Pamiętać należy, iż w przypadku gdy zmiana dotyczy podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego, koniecznym jest wskazanie kwot przed i po korekcie. Podatnik powinien zatem w przypadku każdej faktury korygującej, za pomocą której zmieniana jest podstawa opodatkowania i/lub kwota podatku należnego wskazywać rozliczenie przed i po korekcie.

Więcej o zmianach w VAT

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)