Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stłuczka za granicą

0
Podziel się:

Jedziemy na wakacje samochodem za granicę i przytrafia nam się stłuczka. Co należy zrobić w sytuacji, gdy sprawcą jest obcokrajowiec, a jak kiedy to my spowodowaliśmy kolizję?

Stłuczka za granicą
(Robbie Howell/CC/Flicr)

Gdy sprawcą jest obcokrajowiec

W sytuacji, gdy za granicą sprawcą zdarzenia jest obcokrajowiec (EOG lub CH), zaś poszkodowanym Polak należy wezwać policję lub sporządzić ze sprawcą oświadczenie o okolicznościach zdarzenia na tzw. druku wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Spisując oświadczenie niezbędnym jest zanotowanie: daty i miejsca zdarzenia, marki, modelu i numeru rejestracyjnego pojazdu drugiego uczestnika zdarzenia, numeru polisy ubezpieczeniowej OC i nazwy towarzystwa, w którym ubezpieczony jest pojazd. Oświadczenie najlepiej spisać w dwóch egzemplarzach przekazując jeden z nich sprawcy. Warto też również sporządzić dokumentację fotograficzną uszkodzonych pojazdów nawet za pomocą telefonu komórkowego.

Po powrocie do swojego kraju zamieszkania, poszkodowany powinien zgłosić szkodę u reprezentanta ds. roszczeń danego towarzystwa ubezpieczeniowego, który przeprowadza pełną likwidację. Ewentualnie poszkodowany lub upoważniona przez niego osoba może zgłosić szkodę za granicą bezpośrednio u ubezpieczyciela sprawcy lub instytucji, która w jego imieniu prowadzi obsługę szkód zagranicznych. Poszkodowany może wnieść o uregulowanie szkody w PLN i dokonać naprawy na terenie Polski, jak również zadeklarować wypłatę w walutach obcych, wtedy też rozliczenie szkody jest przeliczane wg cen na rynkach zagranicznych. W obu przypadkach pełną likwidację włącznie z wypłatą odszkodowania dokonuje ubezpieczyciel sprawcy szkody.

Jeżeli natomiast w nasz pojazd uderzy auto, zarejestrowane na Ukrainie, bezwzględnie należy pamiętać o wezwaniu milicji na miejsce zdarzenia, niedopełnienie tego obowiązku może skutkować odmową uznania roszczeń przez ukraińskiego ubezpieczyciela sprawcy. Zawsze pamiętajmy również, o spisaniu numerów rejestracyjny pojazdu sprawcy, marki i modelu, zanotowaniu pełnego numeru polisy ubezpieczenia OC i okresu jej ważności, odnotowaniu nazwy zakładu ubezpieczeń, który wystawił polisę OC oraz danych kierowcy (imię i nazwisko, adres, numer telefony). Szkodę powinno się zgłosić bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeń, w którym sprawca posiadał ubezpieczenie OC w ciągu 3 dni.

W Rosji, czy na Białorusi szkodę należy zgłosić i przedstawić pojazd do oględzin u rosyjskiego ubezpieczyciela sprawcy w ciągu 5 dni roboczych od zdarzenia, w przeciwnym razie roszczenia mogą zostać oddalone. W sytuacji szkód osobowych wypadek należy bezwzględnie zgłosić milicji.

Gdy spowodujemy stłuczkę

OC chroni nas przed konsekwencjami finansowymi, wtedy kiedy to my jesteśmy sprawcą kolizji. Niezależnie od tego w jakim kraju przydarzy nam się stłuczka, to o ile na miejsce nie została wezwana policja, należy sporządzić oświadczenie o okolicznościach zdarzenia, podając w nim zakres uszkodzeń pojazdów. Likwidacja tej szkody jest zazwyczaj realizowana przez przedstawiciela naszego ubezpieczyciela w danym kraju. Kto reprezentuje naszą firmę ubezpieczeniową w kraju, do którego się udajemy, możemy sprawdzić na stronie pbuk.pl w wyszukiwarce korespondentów.

Jeżeli będzie to w kraju, w którym obowiązuje Zielona Karta, czyli: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Serbia, Czarnogóra, Tunezja, Turcja, czy Ukraina, dodatkowo poza oświadczeniem przekazujemy poszkodowanemu dolną jej część, na odwrocie której są umieszczone dane kontaktowe do podmiotów, które zajmą się likwidacją szkody w tym kraju.

Joanna Wójcik
Dyrektor ds. Likwidacji Szkód
w Proama

Czytaj więcej w Money.pl
Prowadzący pod wpływem alkoholu płacą odszkodowania... Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, co najmniej 4,5 tys. kierowców w okresie długiego weekendu majowego siadło za kierownicę pod wpływem alkoholu.
Samochodem za granicę z ważnym ubezpieczeniem Wyjeżdżając na wakacje za granicę samochodem, posiadacz pojazdu winien pamiętać o zabraniu aktualnego ubezpieczenia OC, które chroni go przed finansowymi konsekwencjami uszkodzenia zdrowia lub mienia osób trzecich, podczas kierowania tym pojazdem.
Wielu rannych po zderzeniu busa z autobusem Do wypadku doszło w w miejscowości Latowicz koło Mińska Mazowieckiego.
porady
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)