Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wynajmując mieszkanie możemy ubezpieczyć ruchomości

0
Podziel się:

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce jest ponad 1,7 mln studentów. Stanowią oni znaczną część klientów na rynku wynajmu mieszkań.

Wynajmując mieszkanie możemy ubezpieczyć ruchomości
(photoGartner/iStockphoto)

Początek roku akademickiego to szczególnie gorący okres sprzyjający podejmowaniu decyzji o najmie lokum. Gorączka poszukiwań trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni, a im bliżej początku roku akademickiego, tym łatwiej zaakceptować jest pewne niedogodności.

Po znalezieniu upragnionego „M” warto rozważyć kupno ubezpieczenia mieszkaniowego. Pewnie tylko niektórzy z korzystających z wynajmowanych mieszkań bądź domów, zdają sobie sprawę z możliwości wykupienia ubezpieczenia swojego majątku. W tych przypadkach oczywiście nie jesteśmy zainteresowani kupnem pełnego ubezpieczenia mieszkaniowego i opłaty składki za mury wynajmowanej nieruchomości. O ubezpieczeniu od ognia i innych zdarzeń losowych dla murów, elementów stałych i ruchomości, które stanowią wyposażenie wynajmowanego mieszkania, powinien zadbać właściciel nieruchomości. Dla najemców ważne jest zabezpieczenie się na wypadek zniszczenia mienia, którego są właścicielami.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych, w tym Proama, daje możliwość objęcia ochroną posiadanych przez najemcę ruchomości domowych. Pod tym zagadkowym pojęciem kryją się między innymi rzeczy takie jak sprzęt komputerowy, sprzęt RTV i AGD, meble, ale także odzież, przedmioty osobistego użytku oraz sprzęt sportowy i turystyczny. Ubezpieczenie to chroni nas przed skutkami utraty lub zniszczenia wspomnianych elementów majątku wskutek zdarzeń losowych takich jak m. in. pożar, zalanie, przepięcie, dewastacja, dym i sadza, deszcz nawalny, uderzenie pioruna, eksplozja, huragan, grad, lawina oraz trzęsienie ziemi. Co istotne, możemy rozszerzyć naszą ochronę ubezpieczeniową dla tych elementów również o zdarzenia takie, jak kradzież z włamaniem i rabunek.

Wynajmując od kogoś mieszkanie lub dom warto się zastanowić także nad ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej (OC). Taka polisa zabezpieczy nas przed koniecznością samodzielnego pokrycia skutków szkód wyrządzonych osobom trzecim w związku z użytkowaniem wynajmowanego mieszkania bądź domu. Mówiąc bardziej obrazowo, takie ubezpieczenie może pokryć koszty remontu mieszkania sąsiada z dołu, którego zalaliśmy pozostawiając np. odkręcony kran w trakcie w przerwy w dostawie wody.

Warto zauważyć, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, jak np. Proama, przygotowały dla najemców specjalną ofertę rozszerzającą ubezpieczenie OC związanej z użytkowaniem nieruchomości o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej najemcy. Taka polisa przerzuci na ubezpieczyciela odpowiedzialność za szkody w mieniu właściciela nieruchomości, wyrządzone nieumyślnie przez najemcę. W związku z tym, w sytuacji wspomnianego wcześniej zalania, ubezpieczyciel zwróciłby także koszty naprawy uszkodzeń w użytkowanym mieszkaniu.

Koszt ubezpieczenia mieszkaniowego zależy oczywiście od zakresu ochrony, rodzaju i wartości nieruchomości oraz wybranego towarzystwa i będzie się wahał od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za rok. Jest to kwota, którą naprawdę warto wydać, aby zwiększyć poziom swojego bezpieczeństwa, szczególnie biorąc pod uwagę koszt ewentualnych szkód, który może przekroczyć nasze możliwości finansowe.

Damian Zieliński
kierownik ds. Ubezpieczeń Mieszkaniowych
w Proama

Czytaj więcej w Money.pl
Elementy stałe, a ruchomości domowe – co się do czego zalicza? Wielu z nas przy kupnie ubezpieczenia mieszkaniowego otrzymało pytania – „na jaką sumę ubezpieczenia chciałby ubezpieczyć ruchomości domowe i elementy stałe?”.
Student na swoim? Zobacz, na co go stać Jeśli chodzi o preferencje kupujących to interesują ich przede wszystkim przestronne mieszkania dobrze skomunikowane z centrum.
3 mln dorosłych Polaków mieszka z rodzicami Zgodnie z najświeższymi danymi europejskiego urzędu statystycznego, jedynie 4 proc. Polaków wynajmuje mieszkanie.
porady
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)