Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprawdź gdzie wykupić OC i AC. Najnowszy ranking

0
Podziel się:

Eksperci Polskiej Izby Motoryzacji porównali ceny polis obowiązkowych i pakietów łączonych.

Sprawdź gdzie wykupić OC i AC. Najnowszy ranking
(MCCAIG/iStockphoto)

Ceny polis komunikacyjnych zależą nie tylko od wieku i doświadczenia kierowcy oraz stanu samochodu, ale także od miasta, w którym mieszka i płci. Różnice w ofertach ubezpieczycieli mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Polska Izba Motoryzacji przeanalizowała rynek ubezpieczeniowy w siedmiu polskich miastach, porównując oferty czternastu największych firm. Z analizy wynika, że najbardziej korzystne ceny proponują towarzystwa directowe, czyli obsługujące klientów przez telefon i internet, takie jak Link4, Axa Direct, Proama i Liberty Direct.

Ranking ubezpieczycieli OC i AC
Zestawienie firm, oferujących najbardziej korzystne warunki w średnim rankingu cen.
Miejsce Firma Punkty w rankingu PIM
1 Link4 31
2 AXA Direct 30
3 Proama 14
4 Liberty Direct 12
5 Allianz 10
6 Generali 9
7 Hestia 9
8 MTU 5
9 Benefia 4
10 PZU 4
11 Uniqua 3
12-14 Warta, Compensa, Interisk 0

W rankingu przygotowanym przez Polską Izbę Motoryzacji jej eksperci porównali zarówno ceny obowiązkowych polis OC, jak i pakietów łączonych z autocasco. Oferty zostały przeanalizowane pod kątem najczęściej rejestrowanych marek w Polsce w 2012 roku, używanych przez kierowców o różnych profilach ryzyka, jeśli chodzi o:

  • wiek,
    • doświadczenie,
    • historię wypadkową
    • stan techniczny samochodu.

Mimo stereotypu, jakoby kobiety miały być gorszymi kierowcami niż mężczyźni, dla ubezpieczycieli to właśnie one są pewniejszymi klientkami i otrzymują korzystniejsze warunki. Podobnie jest z rodzicami małych dzieci - towarzystwa ubezpieczeniowe w automatyczny sposób zakładają, że tacy kierowcy jeżdżą ostrożniej - tłumaczą autorzy badania.

Polska Izba Motoryzacji porównała także oferty tych samych firm w różnych miastach. Okazuje się, że w metropoliach za OC tego samego samochodu zapłacimy nawet dwa raz więcej niż w mniejszym mieście. Według najnowszej analizy najdrożej jest w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu.

_ - Firmy ubezpieczeniowe w różny sposób podchodzą do szacowania ryzyka, a w konsekwencji do stawek oraz tego, jakie pojazdy chcą ubezpieczać. Stąd bardzo duże różnice w cenach - _ tłumaczy Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji._ - Jeśli nawet przy niezbyt drogich autach ceny za OC sięgają kilku tysięcy złotych, to można przypuszczać, ze niektóre firmy nie chcą ubezpieczać pewnych samochodów i mają mało konkurencyjne stawki. _

Szef PIM radzi, by sprawdzać oferty kilku ubezpieczalni, przed podjęciem decyzji o zakupie polisy i szukać ofert na preferencyjne stawki za pakiet obowiązkowego OC i dobrowolnego autocasco w tej samej firmie. I najważniejsze - zawsze czytać dokładnie warunki ubezpieczenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozliczasz delegację? Uważaj na kilometrówkę Izba Skarbowa w Poznaniu stwierdziła, że opłaty za autostrady i parkingi mogą być kosztem podatkowym tylko w ramach tzw. kilometrówki
Prowadzący pod wpływem alkoholu płacą odszkodowania... Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, co najmniej 4,5 tys. kierowców w okresie długiego weekendu majowego siadło za kierownicę pod wpływem alkoholu.
ubezpieczenia
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)