Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ubezpieczenie mieszkania. Jak wybrać polisę?

0
Podziel się:

Zobacz, gdzie w warunkach ubezpieczenia może kryć się haczyk i jak nie dać się na niego złapać

Ubezpieczenie mieszkania. Jak wybrać polisę?
(twistyfoldy.net/CC/Flickr)

.

Czy warto ubezpieczać mieszkanie przed wakacjami? Co prawda z ostatniego badania CBOS wynika, że aż 89 procent Polaków twierdzi, że mieszka w bezpiecznej okolicy a policyjne statystyki mówią o spadku liczby włamań o 7 procent w ciągu roku, ale to wciąż ponad 100 tysięcy rocznie. A latem złodzieje mają łatwiej - więcej mieszkań stoi pustych.

Oferowane na rynku polisy mają zazwyczaj charakter modułowy, co oznacza, że możemy dopasować ubezpieczenie do konkretnych potrzeb. Cena będzie zależeć od:

  • zakresu ubezpieczenia, czyli zdarzeń od jakich ubezpieczamy,
    • przedmiotu ubezpieczenia, czyli tego co ubezpieczamy,
    • sumy ubezpieczenia, czyli do wysokości jakiej kwoty ubezpieczamy,
    • ewentualnych czynników zmniejszających szansę kradzieży,
    • czynników zwiększających ryzyko.

Niektóre firmy oferują rozszerzenie polisy o ochronę przed dewastacją czy stłuczeniem szyb, a nawet od rozboju poza miejscem zamieszkania, którą można objąć należące do domowników rzeczy osobiste, na przykład torebkę, portfel, kosmetyki, czy komórkę.

Należy pamiętać, że w polisie zawsze wyszczególnione są wyjątki określające przedmioty, które nie są objęte ubezpieczeniem albo okoliczności, których polisa nie dotyczy. Mogą one nie być na pierwszy rzut oka oczywiste, dlatego koniecznie trzeba dokładnie przeczytać regulamin.

_ - Zwykle ubezpieczyciele wymagają dwóch wielozapadkowych zamków albo drzwi antywłamaniowych. - radzi Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Ubezpieczonych, w rozmowie z **Money.pl. - ** Jeżeli okaże się, że nie jesteśmy dostosowani do tego typu wymogów, to możemy się spotkać z odmowa wypłaty odszkodowania, albo w najlepszym wypadku jego pomniejszeniem. Oprócz drzwi pamiętajmy też przed wyjazdem o dokładnym zamknięciu wszystkich okien, luftów i włazów dachowych. _

Ponieważ ubezpieczenie przeważnie dotyczy kradzieży z włamaniem, jeżeli złodziej dostanie się do środka przez uchylone okno i nie zostawi śladów to polisa może nie objąć takich strat.

Warto też sprawdzić w warunkach polisy tak zwane podlimity w ramach sum ubezpieczenia. Jest to maksymalna wysokość odszkodowania, jakie ubezpieczyciel przewiduje na - jak to określa w polisie - poszczególne kategorie "mienia ruchomego".

_ - Jeżeli na przykład jesteśmy audiofilem i mamy bardzo wysokiej jakości, drogi sprzęt RTV, a w warunkach ubezpieczenia mieszkania wprowadzony jest podlimit w wysokości 10 tysięcy złotych na taki sprzęt podczas, gdy urządzenia są warte 30 tysięcy, to powinniśmy poszukać rozszerzonego wariantu ubezpieczenia z limitem dostosowanym do wartości naszego sprzętu grającego. _- tłumaczy Aleksander Daszewski. - _ Innymi słowy, aby uniknąć rozczarowań w przypadku szkody musimy poszukać produktu dostosowanego do naszych potrzeb, czyli zindywidualizować ochronę ubezpieczeniową. _

Ważne jest również, żeby nie zostawiać niczego na balkonach, bo szkody balkonowe są z reguły wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. Jeżeli chodzi o partery, pierwsze i czasami ostatnie piętra, to zdarza się wymóg posiadania okien antywłamaniowych albo krat. Jednak żeby zmniejszyć ryzyko samego włamania, nie powinniśmy zostawiać złodziejom wskazówek, że dom jest pusty.

Jak? Dwie trzecie Polaków prosi w takiej sytuacji o pomoc sąsiadów - wynika z badań firmy ochroniarskiej EZT, cytowanych przez Politykę. Znaki wskazujące na to, że ktoś jest w domu (podlane kwiaty czy pusta skrzynka pocztowa) mogą znacznie zmniejszyć ryzyko włamania.

Czytaj więcej w Money.pl
Ubezpieczenie na urlopie. Odbierz kartę Mazowiecki NFZ od początku czerwca do połowy lipca wydał ponad 60 tys. EKUZ. Każdego dnia karty odbiera ok. 2,5 tys. mieszkańców Mazowsza. Najczęściej zabierają je na wakacje do Chorwacji, Bułgarii i Włoch.
Wyjeżdżasz za granicę? Warto o tym pamiętać Karta EKUZ uprawnia Polaków do korzystania z opieki medycznej na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym się znajdują.
Na wakacje samolotem. Czyli, co warto ubezpieczyć Zniszczony bagaż, odwołany lub opóźniony lot - czy opłaca ubezpieczać się na te okoliczności?
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)