Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

26 mln zł kar zapłaconych za brak OC

0
Podziel się:

W ubiegłym roku właściciele pojazdów zapłacili za brak OC łącznie blisko 26 mln zł kar, czyli o ponad 10 mln złotych więcej niż rok wcześniej.

26 mln zł kar zapłaconych za brak OC
(MCCAIG/iStockphoto)
bEUOImgl

,,Wpływ na rekordowe przychody z opłat karnych za brak komunikacyjnego OC ma coraz większa skuteczność Funduszu w wykrywaniu nieubezpieczonych" - mówi Joanna Pasturczak, dyrektor Pionu Opłat Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. ,,W ubiegłym roku prawie dwukrotnie wzrosła liczba ujawnionych - w wyniku własnych kontroli Funduszu - przypadków braku OC" - dodaje. Od początku roku do końca listopada 2013 r. wezwania do zapłaty kary otrzymało dzięki temu prawie 16 tys. kierowców. W tym czasie UFG wysłało pisma wzywające do zapłacenia kary do prawie 45 tys. posiadaczy pojazdów, o 12 tys. wezwań więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Wysokość sankcji kalkulowana jest obecnie na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę. W konsekwencji od 1 stycznia 2012 r. kara dla posiadacza samochodu osobowego nieubezpieczonego przez ponad 14 dni wzrosła z 1980 do 3000 zł. ,,Podwyżka ta również przyczyniła się do ubiegłorocznego wzrostu przychodów UFG z kar, bowiem odzyskiwanie opłat karnych jest przesunięte w czasie" - wyjaśnia Joanna Pasturczak. ,,Aktualnie kary te windykowane są znacznie sprawniej niż w latach poprzednich" - dodaje. Od skierowania wezwania o okazanie ważnej polisy lub zapłacenie kary do wystawienia tytułu wykonawczego dla urzędu skarbowego w celu ściągnięcia kary mijają przeciętnie 4 miesiące.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zaspokaja roszczenia z OC komunikacyjnego i OC rolników w przypadku, kiedy sprawca jest nieznany lub nie miał obowiązkowego OC.

bEUOImgn
Czytaj więcej w Money.pl
NSA: ubezpieczenie OC zarządu nie jest kosztem podatkowym Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nie można odliczać składek na obowiązujące ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu.
Samochodem za granicę z ważnym ubezpieczeniem Wyjeżdżając na wakacje za granicę samochodem, posiadacz pojazdu winien pamiętać o zabraniu aktualnego ubezpieczenia OC, które chroni go przed finansowymi konsekwencjami uszkodzenia zdrowia lub mienia osób trzecich, podczas kierowania tym pojazdem.
To ubezpieczenie uchroni nas przed... Rzadko zdajemy sobie sprawę, że w codziennym życiu wykonujemy czynności, które stwarzają potencjalne ryzyko wyrządzenia szkody innej osobie.
bEUOImgO
wiadomości
ubezpieczenia
KOMENTARZE
(0)