Notowania

ubezpieczenie
28.06.2013 12:01

Wyjeżdżając za granicę pamiętajmy o ubezpieczeniu turystycznym

W piątek koniec roku szkolnego. Planując wakacyjny wyjazd, nie można zapomnieć o ubezpieczeniu turystycznym dla całej rodziny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(shorrocks/iStockphoto)

*W piątek koniec roku szkolnego. Planując wakacyjny wyjazd, nie można zapomnieć o ubezpieczeniu turystycznym dla całej rodziny. Tylko jak je wybrać, aby faktycznie podczas urlopu spać spokojnie? *

Na początek trzeba pamiętać o tym, że wyjazdy zagraniczne można podzielić na dwie grupy:

 1. Jedziemy na wycieczkę organizowaną przez biuro podróży
 2. Jedziemy na wycieczkę samodzielnie
  *

*Jedziemy z biurem podróży. Co z naszymi kosztami leczenia? *

W pierwszym przypadku touroperator ma obowiązek ubezpieczyć koszty naszego ewentualnego leczenia zagranicą oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków. Ważna uwaga: każda polisa ograniczona jest sumą ubezpieczenia, czyli limitem kwoty, do której odpowiada za nas ubezpieczyciel. Standardowo najtańszy wariant ubezpieczenia kosztów leczenia, proponowany przez touroperatora wynosi 10 tys. euro. W zdecydowanej większości przypadków taka kwota wystarcza, ale w bardziej skomplikowanych przypadkach (trudny zabieg, leczenie szpitalne) może okazać się niewystarczająca.

Dlatego:

 1. Pytajmy touroperatora o warianty polisy z większą sumą ubezpieczenia
 2. Doubezpieczmy się sami, kupując swoją polisę

Koszty polisy z wyższą sumą ubezpieczenia najczęściej nie są dużym obciążeniem w stosunku do kosztów całego urlopu, a spokój i komfort wypoczynku mamy znacznie większy.

*Niezwykle istotne choroby przewlekłe *

Ubezpieczenie turystyczne chroni również osoby, cierpiące na choroby przewlekłe, np. choroby serca czy cukrzycę. Jednak uwaga – wykupując ubezpieczenie, musimy wyraźnie zaznaczyć, że cierpimy na taki rodzaj choroby i wybrać opcję obejmującą nasze schorzenie. Wówczas np. w przypadku uaktywnienia się choroby podczas urlopu, będziemy chronieni. Jeśli wypełniając formularz ukryjemy fakt, że jesteśmy przewlekle chorzy, a następnie wskutek tej choroby poniesiemy jakąkolwiek szkodę, ubezpieczenie nie będzie pokrywało takiego ryzyka.

*Jedziemy z biurem podróży. Czy nasz bagaż i sprzęt jest bezpieczny? *

Kolejna ważna kwestia to ubezpieczenie bagażu, sprzętu fotograficznego i sportowego, a także OC. Odpowiedzialność cywilna kojarzy nam się głównie z jazdą samochodem. OC turystyczne działa na tej samej zasadzie – pokrywa koszty szkód, które możemy spowodować podczas urlopu.

Żadnego z podkreślonych wyżej rodzajów ryzyka nie musi pokrywać ubezpieczenie, które przedstawia nam touroperator. W związku z tym, albo prosimy touroperatora o wariant polisy pokrywający takie zdarzenia, albo sami indywidualnie kupujemy odpowiednie ubezpieczenie.

*Jedziemy na wycieczkę samodzielnie. Czy jesteśmy ubezpieczeni? Co z EKUZ? *

Przy samodzielnym wyjeździe zagranicę, nie jesteśmy objęci ubezpieczeniem. Pewną gwarancję bezpieczeństwa zapewnia nam EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydawana przez NFZ. Jednak EKUZ nie jest instrumentem, które w każdym przypadku zapewnia nam zwrot kosztów leczenia:

 1. EKUZ w przeciwieństwie do ubezpieczenia turystycznego nie działa poza granicami UE/EFTA. Karta nie przyda się nam więc np. na wakacjach w Egipcie, Tunezji, USA.
 2. EKUZ obejmuje zwrot kosztów za niezbędne świadczenia, ale tylko wówczas, gdy w danym kraju są one udzielane w ramach systemu publicznego. Jeśli system przewiduje dopłaty z własnej kieszeni (np. za pobyt w szpitalu), EKUZ nie pokryje tych kosztów
 3. Ratownictwo medyczne oraz transport medyczny najczęściej nie są dostępne w ramach systemu publicznego. Nieubezpieczony turysta zapłaci za to z własnej kieszeni.

Widać wyraźnie, że przy samodzielnym wyjeździe zagranicę, oprócz EKUZ należy mieć polisę turystyczną. Koszt ratownictwa medycznego może przekraczać kilkadziesiąt tysięcy euro, leczenie szpitale - kilka lub kilkanaście tysięcy. Rzadko którego turystę stać na taki wydatek. - _ Z kolei koszt polisy dla całej rodziny na dwutygodniowe wczasy nie powinien przekraczać kilkuset złotych _ – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Standardowa polisa turystyczna obejmuje także:

 1. Zniszczenie lub zgubienie bagażu –pomoc finansowa w przypadku utraty lub zniszczenia bagażu. Jej wysokość jest uzależniona od rozmiaru strat, jakie ponieśliśmy.
 2. Zwrot kosztów anulowania noclegu/udziału w imprezie - choroba lub nieszczęśliwy wypadek często utrudnia nam urlop i powoduje, że jesteśmy zmuszeni odwołać lot, rezerwację w hotelu lub udział w zorganizowanym wyjeździe. W takich sytuacjach zazwyczaj jesteśmy zobowiązani do opłacenia części lub całości kosztów. Mając ubezpieczenie uwzględniające takie ryzyko, poniesione w ten sposób opłaty zwróci nam ubezpieczyciel.
 3. OC – gdy spowodujemy wypadek podczas urlopu możemy zostać obarczeni kosztami z nim związanymi, np. leczenie osoby poszkodowanej lub naprawa zniszczonego mienia. Posiadając ubezpieczenie OC nie musimy się o nie martwić, ponieważ pokryje je ubezpieczyciel.
 4. Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego/sportowego – ubezpieczenie może pokryć straty związane z kradzieżą lub zniszczeniem sprzętu, który zabieramy ze sobą na wczasy.

*Co z uprawianiem sportu? *

Na zakres ubezpieczenia powinniśmy zwrócić baczniejszą uwagę w sytuacji, gdy podczas urlopu chcielibyśmy uprawiać sport. Zazwyczaj bowiem mamy do wyboru w ubezpieczeniu dwie opcje charakteru uprawianego sportu – amatorski lub wyczynowy. Coraz częściej uprawiamy również tzw. sporty ekstremalne. Dlatego zawsze należy dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i sprawdzić co dokładnie obejmuje nasza polisa. W przypadku, gdy mamy jakiekolwiek pytania co do zakresu ochrony zdarzeń związanych ze sportem, poprośmy przedstawicieli ubezpieczyciela o potrzebne wyjaśnienia.

*Jak zgłasza się szkodę? *

Aby maksymalnie szybko i sprawnie otrzymać pomoc, jeszcze przed wyjazdem zapoznajmy się z procedurą postępowania w razie wypadku. Jest ona szczegółowo opisana w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zazwyczaj wystarczy pamiętać numer polisy. Natomiast w przypadku pojawienia się problemu, uniwersalnym sposobem jego zgłoszenia jest kontakt telefoniczny z infolinią naszego ubezpieczyciela, który bezzwłocznie postara się zorganizować pomoc – umówi wizytę u lekarza czy wskaże najbliższy posterunek policji. W określonych przypadkach, takich jak zgubienie bagażu czy uszkodzenie sprzętu sportowego, możemy zgłosić szkodę nawet po powrocie z urlopu.

Polisę turystyczną możemy kupić na wiele sposobów. Najpopularniejszym z nich nadal pozostaje kontakt z agentem ubezpieczeniowym. Ubezpieczyć się można także za pomocą internetu lub infolinii.

Więcej informacji:

*Marcin Tarczyński *
Analityk
Polska Izba Ubezpieczeń
Tel: 22 420 51 27
m.tarczynski@piu.org.pl

Czytaj więcej w Money.pl
Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje? Oto wyniki Chorwacja jest w tym roku najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym wśród Polaków. Wyjazd tam deklaruje 14 procent tych , którzy planują spędzić wakacje za granicą.
Nowe prawo przed sezonem urolopowym? Ministerstwo Sportu i Ministerstwo Finansów pracują nad projektami, które mają uchronić turystów przed nieuczciwymi biurami.
Nawet w kryzysie nie żałują na wakacje Portugalczycy rzadko spędzają Wielkanoc w domu. Nawet kryzys i znaczne uszczuplenie portfeli nie zmieniły tego nawyku.
Tagi: ubezpieczenie, wiadomości, ubezpieczenia
Źródło:
PIU
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz