Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Ewgenia Manołowa
|

1,4 mln Bułgarów nie ma ubezpieczenia medycznego

0
0
0
Podziel się

Wystarczy nie zapłacić trzech składek do Kasy Chorych.

1,4 mln Bułgarów nie ma ubezpieczenia medycznego
(thelinke/iStockphoto)
bCOlVviZ

W tym roku ponad 380 tys. Bułgarów zostało go pozbawionych, ponieważ nie zapłaciło trzech składek do Kasy Chorych w ostatnich trzech latach.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o opiece zdrowotnej, by ponownie znaleźć się w rejestrze ubezpieczonych, trzeba zapłacić składki za trzy ostatnie lata i spełnić szereg formalności. Do czasu zmiany ustawy wystarczyło opłacenie składek za rok.

Praktycznie po nowelizacji ustawy prawa do ubezpieczenia medycznego pozbawionych jest około jednej trzeciej z ogólnej liczby 4,8 mln zdolnych do pracy Bułgarów. Ubezpieczenie stracili głównie bezrobotni.

Rząd przygotowuje też reformę systemu finansowania szpitali. Zgodnie z ogłoszonymi przez ministra zdrowia Bożydara Nanewa jej celami, ma zniknąć około 100 z 300 szpitali w kraju. Chodzi o placówki w małych miastach, które według ministra pochłaniają zbyt dużo środków na utrzymanie, nie gwarantując dobrego leczenia.

bCOlVvjb

Realizacja reformy praktycznie pozbawi opieki lekarskiej mieszkańców wielu miasteczek i wsi, oddalonych od dużych centrów - podkreśla prasa bułgarska, dodając, że chodzi przeważnie o starszych ludzi, dla których pokonanie kilkunastu kilometrów jest trudne lub wręcz niemożliwe, zwłaszcza przy złym stanie dróg.

bCOlVvjC
bułgaria
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
porady
ubezpieczenia
polityka
0
0
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(0)