Notowania

uokik
19.09.2006 20:09

Brudne sztuczki ubezpieczycieli

UOKiK skontrolował 18 firm ubezpieczeniowych. Wszystkie stosowały niedozwolone przez prawo kruczki w umowach z klientami.

Podziel się
Dodaj komentarz

Z 18 firm ubezpieczeniowych skontrolowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszystkie stosowały niedozwolone przez prawo kruczki w umowach z klientami. Umowy zawierały klauzule działające na szkodę ubezpieczonych.

UOKiK przeanalizował 200 wzorców umów, stosowanych przez 18 firm. Podczas kontroli eksperci stwierdzili, że niektóre zakłady ubezpieczeniowe m.in. Aegon, Cigna, Generali, uzależniają zawarcie umowy ubezpieczeniowej od podpisania innego kontraktu, np. rachunku bankowego.

Zastrzeżenia Urzędu budzi też fakt, że niektórzy ubezpieczyciele - m.in. Allianz Życie, Cigna, PZU Życie - zmieniają wysokość składki w trakcie trwania umowy, nie dając jednocześnie swoim klientom możliwości wypowiedzenia kontraktu.

Prezes UOKiK Cezary Banasiński wyjaśnił, że zgodnie z kodeksem cywilnym ubezpieczyciel powinien umożliwić klientowi rezygnację ze świadczenia.

"Wszystkie skontrolowane zakłady ubezpieczeń zostały wezwane do usunięcia stwierdzonych przez Urząd nieprawidłowości.Część z nich już zezygnowałą z nbiedozwolnych praktyk. A przeciwko ubezpieczycielom, którzy odmówią zmian wzorców umów, będą przygotowywane pozwy sądowe" - zapewnia Banasińki.

Do wezwań UOKiK nie zastosował się AIG Nationale – Nederlanden oraz Compensa. "Ta ostania firma nie zmieniła nawet klauzuli, która już jest w rejestrze klauzul niedozwolonych" – dodaje Banasiński.

Tagi: uokik, wiadomości, gospodarka, porady, ubezpieczenia, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz