Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ubezpieczenia zdrowotne
26.02.2013 14:15

Kara dla PZU Życie jest prawomocna

Przyjęta przez PZU Życie definicja zawału serca mogła uniemożliwiać ubezpieczonym wypłatę odszkodowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(domin_domin/iStockphoto)

Sąd apelacyjny oddalił odwołanie PZU Życie od wyroku, potwierdzającego decyzję prezes UOKiK o nałożeniu na firmę prawie 4 mln zł kary - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK zakwestionował zapisy w umowach ubezpieczenia na życie.

W grudniu 2010 r. prezes UOKiK uznała, że przyjęta przez PZU Życie definicja zawału serca mogła uniemożliwiać ubezpieczonym wypłatę odszkodowania i nałożyła na firmę karę w wysokości 3 mln 967 tys. 296 zł za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Urząd uznał, że wzorce ubezpieczenia na życie stosowane przez PZU Życie do czerwca 2010 r. zawierały definicję, która nie odpowiada obowiązującej wiedzy medycznej. Wątpliwości wzbudziło w szczególności uzależnienie wypłaty odszkodowania w przypadku zawału serca od wystąpienia w elektrokardiogramie tzw. załamka Q, który - wedle obowiązującej wiedzy - wcale nie musi wystąpić w przypadku takiego zdarzenia.

_ W związku ze specyfiką prowadzonego postępowania UOKiK poprosił specjalistyczne instytucje posiadające wiedzę z dziedziny kardiologii m.in. Ministerstwo Zdrowia i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w Warszawie o analizę definicji zawału serca stosowanej przez ubezpieczyciela w umowach z konsumentami. Wątpliwości Urzędu potwierdziły opinie ekspertów - podczas zawału serca, nie muszą obligatoryjnie wystąpić przesłanki wymienione przez PZU Życie - załamek Q w EKG _ - informował w grudniu 2010 r. UOKiK.

PZU Życie odwołało się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w czerwcu 2010 r. podtrzymał decyzję o karze. Spółka złożyła odwołanie w Sądzie Apelacyjnym, które ten oddalił.

Czytaj więcej w Money.pl
Jednak muszą zapłacić pół miliona kary Nie sprzedali w terminie dwóch sklepów - za to UOKiK nałożył na nich karę, którą podtrzymał sąd.
Jest wyrok dla wiceprezydenta miasta Według prokuratury Sztandera, jako prezes spółki, kupował towary i zamawiał usługi, ale nie płacił za nie.
Członek zarządu PO odwołany. Na wniosek CBA Sejmik województwa podlaskiego odwołał ze stanowiska członka zarządu regionu Cezarego Cieślukowskiego (PO), o co wnioskowało CBA.
Tagi: ubezpieczenia zdrowotne, pzu życie, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, ubezpieczenia, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz