Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
13.08.2010 09:14

Kierowcy złapią się za kieszenie, OC i AC w górę?

Wyższy VAT to podwyżki cen w warsztatach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Hawałej)

Kierowców czeka podwyżka cen ubezpieczeń OC i AC. Powodem jest zapowiadana podwyżka VAT, bo wyższy podatek oznacza podwyższenie cen napraw samochodów w warsztatach.

Do tej pory Polacy płacili za ubezpieczenia najmniej w Europie. Jak wylicza _ Gazeta Wyborcza _, w sąsiednich Czechach i na Słowacji stawki są wyższe dwukrotnie, w Austrii trzykrotnie, a w Luksemburgu aż czterokrotnie.

Teraz, po zapowiedzianej przez rząd podwyżce VAT, wzrosną ceny usług w warsztatach, a także koszty własne towarzystw ubezpieczeniowych - to zaś oznacza podwyżkę cen polis.

Podwyżka uderzy też po kieszeni ubezpieczycieli sprzedających polisy przez telefon i internet, bo będą musieli zapłacić więcej za reklamy - także z powodu wyższego VAT-u.

Poza tym wzrosnąć ma składka na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca odszkodowania za wypadki spowodowane przez kierowców bez obowiązkowego OC. Z 0,7 proc wartości sprzedaży OC ma wzrosnąć do 1 proc. Tu ubezpieczyciele koszt też przerzucą na klientów.

Jak pisze Gazeta, do tego dochodzi również rosnąca od dwóch lat wartość wypłacanych odszkodowań. Sroga zima i letnie powodzie przełożą się na wzrost cen.

Czytaj w Money.pl

Tagi: vat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, ubezpieczenia, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz