Notowania

straty
04.01.2012 12:53

Klęski żywiołowe kosztowały ubezpieczycieli 105 mld dolarów

Tyle ubezpieczyciele wypłacili swoim klientom z tytułu strat poniesionych w wyniku klęsk żywiołowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(British Red Cross/CC BY-NC/Flickr)

W 2011 roku ubezpieczyciele wypłacili aż 105 mld dolarów z tytułu strat poniesionych przez ich klientów w wyniku klęsk żywiołowych, głównie trzęsień ziemi w Japonii i Nowej Zelandii - poinformowała największa firma reasekuracyjna na świecie Munich Re.

To o cztery miliardy dolarów więcej niż w dotychczas rekordowym roku 2005, gdy huragan Katrina spustoszył Nowy Orlean na południu USA.

Trzęsienie ziemi i tsunami, które nawiedziły w marcu 2011 roku Japonię, kosztowały ubezpieczycieli około 35-40 mld dolarów. Drugie miejsce w zestawieniu _ najkosztowniejszych klęsk żywiołowych _ zajęło trzęsienie ziemi w mieście Christchurch w Nowej Zelandii - kosztowało 16 mld dolarów.

Łączna wysokość strat na świecie, w tym w obiektach nieubezpieczonych, wyniosła około 380 mld dolarów, czyli o 160 mld dolarów więcej niż w 2005 roku.

Powyższe dane pochodzą z rocznego raportu Munich Re, firmy reasekuracyjnej, czyli ubezpieczającej towarzystwa ubezpieczeniowe.

W marcowym kataklizmie w Japonii zginęło lub zaginęło około 20 tysięcy ludzi. Uszkodzona została elektrownia Fukushima I, przez co strefa 20 km wokół siłowni została zamknięta i ewakuowano z niej 80 tysięcy osób. W lutym w Christchurch wystąpiły wstrząsy o sile 6,3 w skali Richtera. Zginęły 182 osoby, a setki domów zostały zniszczone lub uszkodzone.

Czytaj więcej o kosztach klęsk żywiołowych
Japonia podwyższa podatki. Na odbudowę By sfinansować odbudowę północno-zachodniej części kraju, zniszczonej w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami z 11 marca tymczasowo mają wzrosnąć m.in. podatek dochodowy i VAT.
Znów zatrzęsło "pierścieniem ognia". Panika Ewakuowano m.in. centra handlowe, biurowce i lotnisko.
Silne trzęsienie ziemi. Spadały kominy Epicentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 20 km, w pobliżu alpejskiego masywu Dachstein.
Tagi: straty, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, ubezpieczenia
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz