Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KNUiFE podtrzymała negatywną decyzję w sprawie zakupu akcji PZU

0
Podziel się:

Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych podtrzymała wcześniejszą, negatywną decyzję, w sprawie kupna przez Vereniging Achmea z Holandii, za pośrednictwem Eureko, akcji PZU, co pozwoliłoby na przekroczenie 50 proc. kapitału tej spółki.

"Komisja utrzymała w mocy decyzję KNUiFE z dnia 28 lipca 2004r. wyrażającą sprzeciw co do pośredniego nabycia akcji PZU SA w ilości umożliwiającej przekroczenie 50 proc. głosów na WZA PZU SA przez Vereniging Achmea z siedzibą w Zeist - Holandia poprzez swój podmiot zależny Eureko BV, będący bezpośrednim nabywcą akcji PZU SA" - czytamy w komunikacie.

W 1999 roku w konsorcjum z BIG BG (dziś Bank Millennium, będący właścicielem 10 proc. akcji PZU) uczestniczyło w prywatyzacji PZU. Eureko jest w sporze z polskim rządem, dotyczącym realizacji umowy umożliwiającej kupno kolejnych 21 proc. akcji PZU.

Zawarty w 2001 roku aneks do umowy z 1999 roku stanowi, że w chwili publicznej oferty PZU, Eureko będzie mogło dokupić 21 proc. akcji spółki. Jednak w 2002 roku polski rząd postanowił zachować kontrolę nad PZU.

W Londynie trwa postępowanie arbitrażowe z powództwa Eureko przeciwko polskiemu Skarbowi Państwa. Eureko uważa, że Polska naruszyła polsko-holenderską umowę o ochronie inwestycji.

Minister skarbu państwa Jacek Socha informował wcześniej, że orzeczenia arbitrażu dotyczącego PZU można spodziewać się na przełomie 2004 i 2005 roku.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)