Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejne miliardy w sporze o PZU

0
Podziel się:

Achmea, główny akcjonariusz Eureko, chce od Skarbu Państwa 600 mln euro odszkodowania za opóźnienie prywatyzacji PZU, napisała "Gazeta Prawna". To druga firma po samym Eureko, która żąda odszkodowania. Wcześniej Eureko wyceniło swoje roszczenia na co najmniej 6 mld zł. / ISB /

Achmea, główny akcjonariusz Eureko, chce od Skarbu Państwa 600 mln euro odszkodowania za opóźnienie prywatyzacji PZU, napisała „Gazeta Prawna”. To druga firma po samym Eureko, która żąda odszkodowania. Wcześniej Eureko wyceniło swoje roszczenia na co najmniej 6 mld zł.

„Główny akcjonariusz Eureko - Achmea chce 600 mln euro, czyli 2,4 mld zł odszkodowania, za szkody, które poniosła w związku z opóźnieniem prywatyzacji PZU”- czytamy w GP.

Według gazety, Achmea twierdzi, że gdyby PZU zostało sprzedane, Eureko uruchomiłoby proces oferty publicznej i od 2001 roku firma byłaby już spółką giełdową. A to znaczy, że mogłaby czerpać z tego finansowe profity.

Barbara Kasprzycka, rzecznik ministerstwa, powiedziała GP, że roszczenia Achmei są bezzasadne.

Achmea, to druga po Eureko firma, która domaga się od SP odszkodowania. Eureko chce co najmniej 6 mld zł odszkodowania, sprzedaży koncernowi 21% akcji PZU za 2,1 mld zł oraz jak najszybszego wprowadzenia PZU na giełdę.

Na początku grudnia minister skarbu Andrzej Miłosz zapowiedział, że MSP prawdopodobnie dopiero 4 stycznia, podczas posiedzeniu sądu okręgowego, przedstawi swoje stanowisko w sprawie warunków ugody dotyczących PZU SA, zaproponowanych przez holenderski koncern.

Eureko, które ma obecnie 31,8% akcji PZU, domaga się realizacji aneksu do umowy prywatyzacyjnej z 2001 roku, który daje mu prawo zakupu dodatkowych 21% akcji PZU po wprowadzeniu ubezpieczyciela na giełdę. Trybunał arbitrażowy wydał już częściowy wyrok, niekorzystny dla Polski, od którego Skarb Państwa już się odwołał.

ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)