Notowania

oc
21.11.2008 13:35

Koniec podatku Religi

Ubezpieczalnie nie będą płacić NFZ. Posłowie przegłosowali rządowy projekt zmian, teraz pora na senatorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Lech Muszyński)

Ubezpieczalnie nie będą płacić NFZ. Posłowie przegłosowali rządowy projekt zmian, teraz pora na senatorów.

Za przyjęciem ustawy było 245 posłów, przeciw - 132, od głosu wstrzymały się 2 osoby. Zmiany w ustawie zaproponował rząd. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe muszą co miesiąc wnosić do Narodowego Funduszu Zdrowia opłatę ryczałtową na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych. Jej wysokość obecnie to 12 proc. składek pochodzących z ubezpieczenia komunikacyjnego OC.

_ - Jednolita opłata ustalana dla każdego zakładu ubezpieczeń skutkowała wzrostem składki na ubezpieczenie OC od wszystkich osób ubezpieczonych w danym zakładzie ubezpieczeń _ - podkreślono w uzasadnieniu do rządowego projektu. Wspomina się w nim również o badaniach przeprowadzonych przez ubezpieczycieli, z których wynika, że kontynuowanie poboru opłaty ryczałtowej doprowadziłoby do wzrostu wysokości składki ubezpieczenia komunikacyjnego OC o około 18 proc. Natomiast wejście w życie przedstawionych przez rząd zmian ma powstrzymać ten wzrost.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Rząd chce znieść podatek Religi ]( http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/rzad;chce;zniesc;podatek;religi,16,0,381200.html )
* [ Religa: Pytania o podatek Religi, to pytania nie do mnie ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/religa;pytania;o;podatek;religi;to;pytania;nie;do;mnie,152,0,374936.html )
* [ Podatek Religi odchodzi, wysokie ceny OC zostają? ]( http://news.money.pl/artykul/podatek;religi;odchodzi;wysokie;ceny;oc;zostaja,181,0,374965.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Rząd zwracał również uwagę, że ustalenie opłaty w sposób określony w obecnej ustawie uczyniło z niej daninę publiczną. Jednocześnie wysokość opłaty na 2009 r. i następne lata miała być ustalana przy zastosowaniu wskaźnika określanego w rozporządzeniu ministra zdrowia. Byłoby to sprzeczne z art. 217 konstytucji, który wymaga, żeby wysokość danin publicznych określać w ustawie. W opinii rządu, uchwalenie zmian zniesie wadliwe rozwiązania zawarte w obowiązującej ustawie.

W czasie prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wskazali m.in. na problemy z wykonywaniem obowiązujących przepisów. Podkreślali, że brak jest zbiorczych baz danych umożliwiających identyfikację wypadków i ich uczestników. Taka identyfikacja jest konieczna do wyliczenia rzeczywistych kosztów świadczeń udzielonych ofiarom wypadków komunikacyjnych.

Znowelizowana ustawa zostanie przesłana do Senatu.

Tagi: oc, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, ubezpieczenia, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz