Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koniec podwójnego OC. Dla wszystkich kierowców

0
Podziel się

Do końca 2012 roku ubezpieczyciele mogli automatycznie przedłużyć kończącą się polisę obowiązkowego OC.

Koniec podwójnego OC. Dla wszystkich kierowców
(Robbie Howell/CC/Flicr)
bEhfmEaJ

W myśl znowelizowanych przepisów ubezpieczyciele nie mogą już automatycznie przedłużyć kończącej się polisy obowiązkowego OC.

_ - To oznacza, że skończyły się problemy z podwójnym, a niekiedy nawet potrójnym OC, jeśli kierowca kupując auto zapomniał wypowiedzieć polisę poprzedniemu ubezpieczycielowi _ - tłumaczy wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Sława Cwalińska-Weychert.

_ - Teraz nowy nabywca, jeżeli przed końcem ochrony okaże się, że jest gdzieś ubezpieczony i ubezpieczyciel oczekuje zapłacenia składki, to nowy nabywca może wypowiedzieć tę umowę, pod warunkiem, że ma zawartą umowę gdzie indziej _ - wyjaśnia Cwalińska-Weychert.

bEhfmEaL

POSŁUCHAJ SŁAWY CWALIŃSKIEJ-WEYCHERT:

Ale przez to, że polisy nie będą się już odnawiać, wiceprezes Funduszu przypomina, że kierowcy sami muszą pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC.

- _ Nowy nabywca musi pamiętać, że ta polisa, którą kupił z samochodem będzie obowiązywać tylko do końca okresu, na jaki została wystawiona. Potem nie ma ochrony i podlega karze Funduszu i ponosi konsekwencje wypadków popełnionych przez siebie po skończeniu tej polisy _ - tłumaczy Cwalińska-Weychert.

POSŁUCHAJ SŁAWY CWALIŃSKIEJ-WEYCHERT:

bEhfmEaR

Ale to nie jedyne zmiany. Od tego roku wszystkie umowy ubezpieczenia ubezpieczyciele muszą potwierdzać dokumentem doręczonym w ciągu 14 dni od jej zawarcia. _ _

_ - Jednocześnie dwa tygodnie przed wygaśnięciem umowy ubezpieczyciel ma obowiązek wysłania informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres _ - dodaje Sława Cwalińska-Weychert.

_ Zatem mamy dwa tygodnie na podjęcie decyzji, czy chcemy kontynuować ubezpieczenie u tego samego ubezpieczyciela, czy szukamy lepszej oferty, gdzie indziej _ - radzi wiceprezes UFG.

POSŁUCHAJ SŁAWY CWALIŃSKIEJ-WEYCHERT:

bEhfmEaS

Według nowych przepisów, zwrot składki będzie przysługiwał za każdy niewykorzystany dzień ochrony ubezpieczeniowej. Kierowca dostanie też zwrot składki, jeżeli auto zostanie wyrejestrowane lub jego właściciel dostarczy zaświadczenie o demontażu pojazdu.

Czytaj więcej w Money.pl
Polisy OC tracą ważność. Zobacz, czy twoja też Przez ostatni rok funkcjonowały dwa rodzaje polis komunikacyjnych OC.
Polisa OC w kosztach. Kto nie skorzysta? Wydatki na polisę OC na wypadek szkód wyrządzonych w związku z prowadzoną działalnością są kwalifikowane jako koszty podatkowe.
Wirtualny policjant odzyskał 1,2 mln złotych Dzięki tzw. wirtualnemu policjantowi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykrył w 2012 r. 4,5 tys. kierowców, którzy nie mieli wykupionej obowiązkowej polisy OC.
bEhfmEbm
ubezpieczenia
KOMENTARZE
(0)