Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSP zaproponowało Eureko rozwiązanie sporu w sprawie PZU

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zaproponowało holenderskiemu koncernowi Eureko kompromis w sprawie PZU SA, przewidujący zmniejszenie udziału MSP w tej spółce poprzez przeprowadzenie oferty publicznej, w której do 10% akcji nabyła by międzynarodowa instytucja finansowa niezwiązana z Eureko, podała środowa „Rzeczpospolita” powołując się na nieoficjalne informacje /ISB /

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zaproponowało holenderskiemu koncernowi Eureko kompromis w sprawie PZU SA, przewidujący zmniejszenie udziału MSP w tej spółce poprzez przeprowadzenie oferty publicznej, w której do 10% akcji nabyła by międzynarodowa instytucja finansowa niezwiązana z Eureko, podała środowa „Rzeczpospolita” powołując się na nieoficjalne informacje.

Według gazety propozycja zakłada, że holenderski inwestor zrezygnuje z praw do nabycia większościowego pakietu największego polskiego ubezpieczyciela w ofercie publicznej, a w zamian Skarb Państwa zmniejszy swój udział w PZU z obecnych 55% tak, by obaj akcjonariusze mieli równe pakiety akcji.

Według przedstawicieli Eureko, które w konsorcjum z Bankiem Millennium posiada 31% akcji PZU, na razie nie ma konkretnej propozycji MSP, a ubiegłotygodniowe spotkanie z ministrem Jackiem Sochą było nieformalne. Holendrzy jednak są zadowoleni, że nowy minister chce rozwiązać wreszcie spór w sprawie PZU, pisze gazeta.

„Rzeczpospolita” przypomina też, że dotychczasowe pomysły Skarbu Państwa na rozwiązanie pata w PZU polegały wyłącznie na wykupieniu akcji od Eureko. Holendrzy jednak nie zamierzają sprzedać swoich akcji w PZU. Ich wartość rośnie i obecnie szacowana jest na 1,2-1,5 mld euro.

Eureko wniosło przeciwko Polsce sprawę do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego. Jego orzeczenie spodziewane jest we wrześniu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)