Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NSA: ubezpieczenie OC zarządu nie jest kosztem podatkowym

0
Podziel się:

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nie można odliczać składek na obowiązujące ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu.

NSA: ubezpieczenie OC zarządu nie jest kosztem podatkowym
(Reporter)
bETAZNit

Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście przegrał z izbą skarbową spór o składki na obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że spółka nie może ich odliczyć.

Ubezpieczenie, które Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście wykupił w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych miało obejmować szkody spółki i innych osób, które mogą wyrządzić członkowie zarządu tej spółki w związku z wykonywaniem swoich obowiązków.

Spółka była przekonana, że koszty takiego ubezpieczenia będą dla niej kosztem podatkowym i że będzie mogła odliczyć ich od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

bETAZNiv

Izba Skarbowa w Bydgoszczy była jednak innego zdania - twierdziła, że kosztem podatkowym spółki może być jedynie ubezpieczenie pracowników: na życie, ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe oraz ubezpieczenie od wypadku przy pracy i choroby zawodowej, ale nie na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu. Nie jest to bowiem wydatek, który ma na celu uzyskanie przychodu albo zabezpieczenie źródeł przychodu.

Zarząd nie zgodził się z tą interpretacją i zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA oddalił jednak skargę spółki. Orzekł, że spółka nie opłaca składki OC w celu osiągnięcia przychodów, tylko by chronić członków zarządu od odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę.

Spółka przegrała również w Naczelnym Sądzie Administracyjnym (sygn. II FSK 2924/11). Uzasadniając wyrok, sędzia Teresa Randak powiedziała, że to nie spółka, tylko członkowie jej zarządu będą ubezpieczeni, więc spółka nie będzie czerpała żadnych zysków z tego ubezpieczenia.

Ponadto - jak wyjaśniła Randak - ustawa o CIT wyłącza z kosztów podatkowych ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Co prawda - podkreśliła sędzia - przepis dotyczy pracowników, ale wyłącza z kosztów określoną kategorię ubezpieczenia, dlatego stosuje się go także do członków zarządu spółki.
Czytaj więcej w Money.pl

bETAZNiB
bETAZNiW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)