Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest Money.pl: Projekt w sprawie OC jest bez sensu

0
Podziel się:

Projekt Ministerstwa Zdrowia w sprawie OC jest niespójny - mówi w rozmowie z Money.pl Krystyna Krawczyk, dyrektor biura rzecznika ubezpieczonych.

Protest Money.pl: Projekt w sprawie OC jest bez sensu

Od kilku dni Money.pl prowadzi protestprzeciwko pomysłowi ministerstwa zdrowia, aby część składki OC przeznaczać na leczenie ofiar wypadków. Zabraliśmy już ponad pół tysiąca podpisów poparcia i czekamy na dalsze.

Przez następne dni będziemy prezentować opinie znawców rynku ubezpieczeń. Dziś rozmawiamy z Krystyną Krawczyk, dyrektorem biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Money.pl: Jakie szanse Pani zdaniem ma projekt Ministerstwa Zdrowia?

Moim zdaniem projekt resortu zdrowia może zostać uznany za niespójny, a także niezgodny z obowiązującym prawem. Aby w projektowany sposób obciążyć sprawców wypadków, trzeba by odpowiednio zmienić kodeks cywilny a także rozważyć zgodność przedkładanych regulacji z normami ustawy zasadniczej - Konstytucji.

Istotą odpowiedzialności cywilnej jest wyrównanie wszystkich następstw szkody. W omawianym przypadku powinno to być pokrycie faktycznych kosztów leczenia osoby poszkodowanej - nie na zasadzie ryczałtu, który w swojej istocie jest nieprecyzyjny, bowiem godzi w instytucję ustalenia rozmiaru szkody.

Poza tym projekt tej ustawy w sposób nierówny traktuje sprawców szkód wyrządzonych czynem niedozwolonym. Inaczej niż posiadacze pojazdów - na których spoczywa obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej - zostali potraktowani piesi, rowerzyści, zarządcy dróg, a także osoby które w sposób umyślny dokonały przestępstwa lub wykroczenia powodując u innych osób uszczerbek na zdrowiu wymagający leczenia. Od tych osób NFZ będzie mógł indywidualnie dochodzić zwrotu kosztów leczenia poszkodowanych, łącznie z drogą sądową - a nie na zasadzie ryczałtu.

Wszyscy posiadacze pojazdów będą obciążeni ryczałtem, pobieranym od zakładów ubezpieczeń, bez względu na to czy spowodowali wypadek czy też nie. Wydaje się to głęboko niesprawiedliwe społecznie, aby kierowców „bezszkodowych" obciążać dodatkowymi kosztami.

Money.pl: Ministerstwo tłumaczy, że podobne rozwiązania w innych krajach sprawdzają się.

W niektórych krajach jest to podatek, który się płaci przy okazji zawarcia umowy OC posiadaczy pojazdów. Są kraje, gdzie tak jak obecnie u nas, koszty leczenia ofiar wypadków pokrywane są z systemu ubezpieczeń społecznych. Jeszcze w innych krajach szpital wystawia rachunek i obciąża nimi firmę ubezpieczeniową sprawcy szkody.

Ale są to zawsze konkretne kwoty odpowiadające poniesionym faktycznie kosztom leczenia poszkodowanych.
* Money.pl: Według urzędników* 12 procentowy ryczałt nie spowoduje podniesienia cen ubezpieczenia OC. Między innymi dlatego, ubezpieczyciel podniesienie składki musi zgłosić do odpowiednich organów nadzoru, które muszą wyrazić na to zgodę.

Ten zapis nie jest przeszkodą dla wprowadzenia uzasadnionej zmiany taryf przez ubezpieczycieli, tym bardziej gdy powodem zmiany będzie wejście w życie omawianej ustawy autorstwa resortu zdrowia.

Przypominam,że jedną z ważniejszych przesłanek zamieszczenia w ustawie tego przepisu była ochrona rynku ubezpieczeniowego przed ewentualnymi upadłościami ubezpieczycieli (jak to miało miejsce w nieodległej przeszłości) spowodowanymi m.in. dumpingiem w kształtowaniu taryf składek za ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów. Ustawodawca nie bał się zawyżania składek, tylko ich zaniżania! Chodziło o gwarancję wypłacalności ubezpieczyciela.

Naszym zdaniem podwyżka cen ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów musi nastąpić. Wstępne wyliczenia ekspertów mówią o średniej podwyżce składek na poziomie 18-20%.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)