Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd odrzucił ugodę z Eureko. Walka o PZU nadal trwa

0
Podziel się:

Eureko żąda sprzedaży przez MSP dodatkowych 21 proc. akcji PZU.

Rząd odrzucił ugodę z Eureko. Walka o PZU nadal trwa
(PAP/Paweł Kula)
bECLtcSt

Ministerstwo Skarbu Państwa nie akceptuje projektu ugody zaproponowanego przez holenderski koncern Eureko, w którym spółka żąda sprzedaży przez MSP dodatkowych 21 proc. akcji PZU. MSP proponuje nową próbę osiągnięcia porozumienia w oparciu o rozliczenie rzeczywiście poniesionych przez Eureko nakładów.

_ - Strona polska stanowczo odrzuca żądanie Eureko sprzedaży przez Skarb Państwa dodatkowych 21 proc. akcji PZU jako wychodzące poza treść prawnie wiążących zobowiązań wynikających z umów zawartych w 1999 i 2001 roku. MSP konsekwentnie stoi przy tym na stanowisku, że ugoda w sporze wokół PZU jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich udziałowców PZU, w tym Eureko, szczególnie w dobie kryzysu finansowego _ - czytamy w komunikacie.

Według MSP, podstawą ugody powinna być wartość inwestycji, rzeczywiście dokonanej przez Eureko. W związku z tym ministerstwo zwraca się do Eureko o przedstawienie nakładów, jakie spółka poniosła w związku z zawartymi umowami. Skarb Państwa jest gotów do zwrotu wartości realnie dokonanej inwestycji wraz ze stosownymi odsetkami.

bECLtcSv

_ - Skarb Państwa pozytywnie przyjmuje też deklarowaną gotowość Eureko do rezygnacji z domagania się w postępowaniu arbitrażowym odszkodowania w wysokości 35,6 mld zł, a także gotowość Eureko do sprzedaży 10 proc. udziałów PZU w ofercie publicznej. Oferta taka musiałaby jednak odbyć się w terminie korzystnym dla PZU i jego akcjonariuszy i wiązać się ze zobowiązaniem Eureko do nie zwiększania swojego zaangażowania w PZU _- czytamy dalej.

Jednym z celów oferty publicznej w takim kształcie byłoby stworzenie Eureko możliwości sprzedaży akcji PZU także przez giełdę.

bECLtcSB

Pod koniec stycznia minister skarbu Aleksander Grad wyraził zadowolenie ze złożenia przez holenderski koncern wniosku o próbę ugodową w sporze o inwestycje spółki w PZU oraz deklarowanej przez Eureko gotowości do rezygnacji zarządzenia w arbitrażu odszkodowania.

Pod koniec czerwca MSP i holenderski koncern Eureko zakończyły formalne negocjacje w sprawie sporu o PZU z powodu nieosiągnięcia kompromisu w wyznaczonym sobie terminie, choć trwają negocjacje nieformalne, nie mające statusu negocjacji, między bankami inwestycyjnymi reprezentującymi polski rząd i Eureko.

Eureko domaga się realizacji podpisanej ze Skarbem Państwa umowy prywatyzacyjnej (1999) oraz aneksu (2001), na mocy których miało przejąć większościowy pakiet akcji PZU - obecnie ma 33 proc. minus 1 akcję ubezpieczyciela. Trybunał Arbitrażowy w Londynie w 2005 roku nakazał przekazać kontrolę nad PZU na rzecz Eureko, a obecnie ustala wysokość odszkodowania.

czy polski rząd powinien zawrzeć ugodę z eureko na proponowanych przez nie warunkach?

bECLtcSC

PODYSKUTUJ O TYM NA FORUM.

bECLtcSW
ubezpieczenia
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)