Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ubezpieczenia mogą podrożeć. Decyzja w rękach ministra

0
Podziel się

Firmy ubezpieczeniowe zgodziły się na podwyżkę o 0,3 proc. składki na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Ubezpieczenia mogą podrożeć. Decyzja w rękach ministra
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEhgVJpN

Firmy ubezpieczeniowe zgodziły się na podwyżkę o 0,3 proc. składki na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - poinformowała rzeczniczka prasowa UFG Aleksandra Biały. Ostateczna decyzja w sprawie podwyżek należy do ministra finansów.

_ - Członkowie Funduszu podjęli decyzję o rekomendowaniu ministrowi finansów podwyższenia składki na UFG z obecnych 1 proc. do 1,3 proc. składek zbieranych przez towarzystwa ze sprzedaży OC komunikacyjnego oraz OC rolników (w ujęciu brutto). O podwyżkę wnioskował zarząd i rada Funduszu _ - napisała Biały w komunikacie. Zaznaczyła, że w zgromadzeniu wzięli udział przedstawiciele 23 firm z 28, które są członkami UFG.

W informacji podano, że wysokość składki wpłacanej przez towarzystwa na UFG określi minister finansów w rozporządzeniu, po zasięgnięciu opinii Komisji Nadzoru Finansowego.

bEhgVJpP

_ - Na uzasadnienie podwyżki składa się kilka czynników. Najważniejsze z nich to: wzrost liczby szkód i wzrost wartości odszkodowań wypłacanych przez Fundusz, następnie rozwój, zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości dostępu do ogólnopolskiej bazy danych polis komunikacyjnych, a także zmiana zasad rachunkowości UFG _ - wyjaśniła cytowana w komunikacie prezes UFG Elżbieta Wanat-Połeć.

W informacji wskazano, że podstawowym zadaniem UFG jest wypłacanie odszkodowań ofiarom wypadku, gdy sprawca nie miał polisy OC lub zbiegł z miejsca zdarzenia i jest nieznany. Źródłem finansowania tych świadczeń są składki płacone na UFG przez firmy ubezpieczeniowe.

_ W ciągu ostatnich trzech lat wartość odszkodowań wypłacanych przez UFG wzrosła o 20 procent do ponad 70 mln złotych (szacowana wysokość odszkodowań w 2012 roku). Rośnie też liczba szkód likwidowanych przez Fundusz: z 4,6 tysiąca w 2008 roku do 6,5 tysiąca spraw w 2012 roku _ - wyjaśniono w komunikacie.

Zgodnie z informacją największy wpływ na dynamikę wartości odszkodowań ma wprowadzenie w 2008 r. do polskiego prawa zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej. _ Zmiana ta spowodowała rozszerzenie katalogu świadczeń należnych najbliższym członkom rodziny zmarłego i zasądzanie przez sądy coraz wyższych świadczeń z tytułu zadośćuczynień _ - napisano.

bEhgVJpV

Dodano, że w wyniku zmiany wartość średniej szkody osobowej wypłacanej przez UFG wzrosła do około 15 tys. złotych, przy szkodzie rzeczowej około 4 tys. złotych. Natomiast średnia szkoda z komunikacyjnego OC wypłacana przez rynek jest o połowę niższa.

UFG poinformowało, że w marcu 2010 roku fundusz uruchomił ogólnopolską bazę danych polis komunikacyjnych. Ubezpieczyciele wykorzystują ją m.in. do weryfikacji zniżek przysługujących klientom za bezwypadkową jazdę. UFG wyjaśnia, że baza ta wymaga dalszych inwestycji: zapewnienia bezpieczeństwa danych, wdrożenia nowych usług, opracowania narzędzi do wykrywania nieubezpieczonych pojazdów i walki z przestępczością ubezpieczeniową.

W komunikacie wskazano ponadto, że na początku 2013 wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące rachunkowości dla Funduszu. Dotychczas UFG prowadził rachunkowość - w sposób odmienny niż ubezpieczyciele - na podstawie przepisów ogólnych, stosowanych np. przez fundacje i stowarzyszenia. Od 1 stycznia UFG ma prowadzić swoje księgi rachunkowe podobnie jak firmy ubezpieczeniowe.

_ Najważniejszą zmianą w bilansie UFG będzie to, że po stronie pasywów pojawi się wartość wszystkich potencjalnych zobowiązań Funduszu (...). W okresie najbliższych czterech lat wysokość dodatkowych środków potrzebnych na pokrycie tych zobowiązań szacowana jest na ponad 260 mln złotych _ - zaznaczono w komunikacie. Dodano, że będzie to wymagać odbudowania funduszu statutowego, umożliwiającego pełne pokrycie powstałej w ten sposób straty.

bEhgVJpW

_ - Priorytetem dla KNF jest jak najszybsze przywrócenie prawidłowych stosunków finansowych, zapewniających terminową, pełną i niezakłóconą realizację zobowiązań Funduszu. W naszej opinii zwiększenie o 0,3 procent składki wnoszonej przez członków UFG jest niezbędne dla przywrócenia równowagi finansowej Funduszu, co w konsekwencji zwiększy również stabilność rynku ubezpieczeń _ - oceniał cytowany w komunikacie przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą zmuszani do kupna polisy na zdrowie Sąd Najwyższy USA uznał za legalną reformę ubezpieczeń zdrowotnych Baracka Obamy.
KNF bierze banki pod lupę. Tego im zabroni? Rośnie liczba skarg ws. oferowanych przez banki ubezpieczeń tzw. bancassurance powiązanych np. z umowami kredytowymi.
Wyjeżdżasz na narty? Wybierz odpowiednie ubezpieczenie Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na narty? Zobacz, na co należy zwrócić uwagę.
bEhgVJqq
ubezpieczenia
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)