Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ubezpieczenia mogą podrożeć. Decyzja w rękach ministra

0
Podziel się

Firmy ubezpieczeniowe zgodziły się na podwyżkę o 0,3 proc. składki na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Ubezpieczenia mogą podrożeć. Decyzja w rękach ministra
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDmFBFjF

Firmy ubezpieczeniowe zgodziły się na podwyżkę o 0,3 proc. składki na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - poinformowała rzeczniczka prasowa UFG Aleksandra Biały. Ostateczna decyzja w sprawie podwyżek należy do ministra finansów.

_ - Członkowie Funduszu podjęli decyzję o rekomendowaniu ministrowi finansów podwyższenia składki na UFG z obecnych 1 proc. do 1,3 proc. składek zbieranych przez towarzystwa ze sprzedaży OC komunikacyjnego oraz OC rolników (w ujęciu brutto). O podwyżkę wnioskował zarząd i rada Funduszu _ - napisała Biały w komunikacie. Zaznaczyła, że w zgromadzeniu wzięli udział przedstawiciele 23 firm z 28, które są członkami UFG.

W informacji podano, że wysokość składki wpłacanej przez towarzystwa na UFG określi minister finansów w rozporządzeniu, po zasięgnięciu opinii Komisji Nadzoru Finansowego.

_ - Na uzasadnienie podwyżki składa się kilka czynników. Najważniejsze z nich to: wzrost liczby szkód i wzrost wartości odszkodowań wypłacanych przez Fundusz, następnie rozwój, zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości dostępu do ogólnopolskiej bazy danych polis komunikacyjnych, a także zmiana zasad rachunkowości UFG _ - wyjaśniła cytowana w komunikacie prezes UFG Elżbieta Wanat-Połeć.

bDmFBFjH

W informacji wskazano, że podstawowym zadaniem UFG jest wypłacanie odszkodowań ofiarom wypadku, gdy sprawca nie miał polisy OC lub zbiegł z miejsca zdarzenia i jest nieznany. Źródłem finansowania tych świadczeń są składki płacone na UFG przez firmy ubezpieczeniowe.

_ W ciągu ostatnich trzech lat wartość odszkodowań wypłacanych przez UFG wzrosła o 20 procent do ponad 70 mln złotych (szacowana wysokość odszkodowań w 2012 roku). Rośnie też liczba szkód likwidowanych przez Fundusz: z 4,6 tysiąca w 2008 roku do 6,5 tysiąca spraw w 2012 roku _ - wyjaśniono w komunikacie.

Zgodnie z informacją największy wpływ na dynamikę wartości odszkodowań ma wprowadzenie w 2008 r. do polskiego prawa zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej. _ Zmiana ta spowodowała rozszerzenie katalogu świadczeń należnych najbliższym członkom rodziny zmarłego i zasądzanie przez sądy coraz wyższych świadczeń z tytułu zadośćuczynień _ - napisano.

Dodano, że w wyniku zmiany wartość średniej szkody osobowej wypłacanej przez UFG wzrosła do około 15 tys. złotych, przy szkodzie rzeczowej około 4 tys. złotych. Natomiast średnia szkoda z komunikacyjnego OC wypłacana przez rynek jest o połowę niższa.

bDmFBFjN

UFG poinformowało, że w marcu 2010 roku fundusz uruchomił ogólnopolską bazę danych polis komunikacyjnych. Ubezpieczyciele wykorzystują ją m.in. do weryfikacji zniżek przysługujących klientom za bezwypadkową jazdę. UFG wyjaśnia, że baza ta wymaga dalszych inwestycji: zapewnienia bezpieczeństwa danych, wdrożenia nowych usług, opracowania narzędzi do wykrywania nieubezpieczonych pojazdów i walki z przestępczością ubezpieczeniową.

W komunikacie wskazano ponadto, że na początku 2013 wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące rachunkowości dla Funduszu. Dotychczas UFG prowadził rachunkowość - w sposób odmienny niż ubezpieczyciele - na podstawie przepisów ogólnych, stosowanych np. przez fundacje i stowarzyszenia. Od 1 stycznia UFG ma prowadzić swoje księgi rachunkowe podobnie jak firmy ubezpieczeniowe.

_ Najważniejszą zmianą w bilansie UFG będzie to, że po stronie pasywów pojawi się wartość wszystkich potencjalnych zobowiązań Funduszu (...). W okresie najbliższych czterech lat wysokość dodatkowych środków potrzebnych na pokrycie tych zobowiązań szacowana jest na ponad 260 mln złotych _ - zaznaczono w komunikacie. Dodano, że będzie to wymagać odbudowania funduszu statutowego, umożliwiającego pełne pokrycie powstałej w ten sposób straty.

_ - Priorytetem dla KNF jest jak najszybsze przywrócenie prawidłowych stosunków finansowych, zapewniających terminową, pełną i niezakłóconą realizację zobowiązań Funduszu. W naszej opinii zwiększenie o 0,3 procent składki wnoszonej przez członków UFG jest niezbędne dla przywrócenia równowagi finansowej Funduszu, co w konsekwencji zwiększy również stabilność rynku ubezpieczeń _ - oceniał cytowany w komunikacie przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak.

bDmFBFki
ubezpieczenia
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)