Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN - Katalogi

0
Podziel się:

Instytut Pamięci Narodowej ujawnił informacje zawarte w archiwach służb PRL, dotyczące osób pełniących funkcje publiczne. Wśród wymienionych przez IPN osób znajdują się prokuratorzy, sędziowie, członkowie Kolegium IPN oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

W aktach IPN, upublicznionych na stronie internetowej, znalazły się także informacje o prezydencie Lechu Kaczyńskim i premierze Jarosławie Kaczyńskim.
Andrzej Urbański, prezes publicznej telewizji oraz członek Kolegium IPN w aktach został określony jako osoba, która podpisała tak zwaną lojalkę, czyli oświadczenie o zaniechaniu szkodliwej działalności i przestrzeganiu porządku prawnego PRL. Urbański, zaraz po opublikowaniu informacji IPN, zaprzeczył, że doszło do faktu opisanego przez IPN.
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Zbigniew Cieślak został określony w katalogu IPN jako zabezpieczony w 1979 roku przez II Zarząd Sztabu Generalnego, czyli wywiad wojskowy, a następnie w 1988 roku przez zarząd Wojskowej Służby Wewnętrznej Warszawskiego Okręgu Wojskowego, czyli kontrwywiad wojskowy. Jak podkreśla IPN, pojęcie zabezpieczenia nie musi oznaczać współpracy. Zabezpieczenie oznaczało, że dana osoba była co najmniej w kręgu zainteresowania danego organu bezpieczeństwa PRL.
Jan Maria Jackowski, członek Trybunału Stanu został zarejestrowany w 1979 roku przez Milicję Obywatelską jako figurant, czyli osoba rozpracowywana. Sprawę zamknięto rozmową ostrzegawczą z Jackowskim, odbytą z nim przez funkcjonariuszy w sierpniu 1980 roku.
Teresa Liszcz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, w grudniu 1981 roku podpisała oświadczenie o "zaniechaniu szkodliwej działalności i przestrzeganiu porządku prawnego".
W późniejszych latach przeprowadzano z nią kilka rozmów profilaktycznych i ostrzegawczych. W 1986 roku znaleziono przy niej tak zwane nielegalne wydawnictwa.
Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, została zarejestrowana w 1987 roku jako zabezpieczenie osobowe przez wydział III Departamentu III Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmujący się inwigilacją redakcji prasowych i świata nauki.
Jacek Maria Majchrowski, prezydent Krakowa i członek Trybunału Stanu został zarejestrowany przez Wydział VIII Departamentu I MSW w 1975 roku, zajmującego się werbunkiem agentury do służby wywiadowczej na terenie kraju. W późniejszch latach otrzymał dostęp do materiałów niejawnych. Następnie został objęty zakazem wyjazdów do krajów kapitalistycznych, Chin, Albanii i Jugosławi.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)