Podatki

 • Polacy dosypali do budżetu 14 mld zł. Coraz trudniej oszukiwać na podatkach

  Polacy dosypali do budżetu 14 mld zł. Coraz trudniej oszukiwać na podatkach więcej

  Ministerstwo Finansów odkryło karty. W money.pl przejrzeliśmy jeden z najważniejszych dokumentów rządowych dotyczących finansów naszego kraju. Wynika z niego m.in., że państwo skuteczniej walczy z oszustami podatkowymi. Luka VAT w 2021 roku zmniejszyła się do 4,3 proc. Dzięki temu do budżetu wpłynęło 14,3 mld zł.

 • Certyfikat rezydencji podatkowej - co to jest i jak go uzyskać?

  Certyfikat rezydencji podatkowej - co to jest i jak go uzyskać? więcej

  Osiągasz dochody za granicą? Prowadzisz interesy z kontrahentami z zagranicy? Może być Ci potrzebny certyfikat rezydencji podatkowej, czyli dokument, który potwierdza Twoją rezydencję podatkową. Certyfikat ten określa, w którym kraju jesteś zobowiązany do zapłaty podatku. Jak uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej i kiedy będzie potrzebny?

 • Czynny żal - jak napisać i do kiedy złożyć?

  Czynny żal - jak napisać i do kiedy złożyć? więcej

  Nie rozliczyłeś deklaracji podatkowej w terminie? Popełniłeś błąd, który skutkował zapłaceniem niższej kwoty podatku? Niedopełnienie obowiązków podatkowych może podlegać karze grzywny lub pozbawienia wolności. W takim przypadku możesz jednak złożyć czynny żal, czyli dobrowolnie przyznać się do popełnienia zabronionego czynu. Czym jest czynny żal? Jak go złożyć i jakie są warunki jego skuteczności?

 
 • Ograniczenia w zwolnieniu z podatku od darowizny - jak uniknąć opodatkowania?

  Ograniczenia w zwolnieniu z podatku od darowizny - jak uniknąć opodatkowania? więcej

  Darowizna, podobnie jak spadek, są objęte obowiązkowym podatkiem. W polskim prawie istnieją jednak wyjątki, które zwalniają z obowiązku uiszczenia opłaty. Aby zwolnienie przysługiwało, trzeba jednak pamiętać o pewnych formalnościach. Ich niedopełnienie może skutkować bolesnymi karami. Jak zapłacić podatek od darowizny? Kiedy nie trzeba tego robić i o czym należy pamiętać?

 • Podwójne opodatkowanie a dochód z zagranicy

  Podwójne opodatkowanie a dochód z zagranicy więcej

  Osoby, które osiągają dochody poza granicami Polski, obawiają się podwójnego opodatkowania. Jako polscy rezydencki podatkowi, którzy osiągają dochody za granicą, są zmuszeni do rozliczania podatku w kraju. Polska ma zawarte umowy z innymi krajami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, jednak nie ze wszystkimi i na różnych zasadach. Jak uniknąć ponownego rozliczania się z tego samego dochodu?

Narzędzie oblicza:
składki na ZUS, na NFZ, wynagrodzenie brutto, zaliczkę na podatek dochodowy, koszt ponoszony przez pracodawcę
WIĘCEJ NARZĘDZI