Podatki

 • Spotkanie szefowych resortów finansów USA i Polski. Tematem globalny podatek

  Spotkanie szefowych resortów finansów USA i Polski. Tematem globalny podatek więcej

  Magdalena Rzeczkowska spotkała się z sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Rozmowa dotyczyła globalnej reformy podatkowej wprowadzającej m.in. minimalne opodatkowanie "gigantów cyfrowych". Szefowa polskiego resortu finansów powiedziała, że bez współpracy ze Stanami Zjednoczonymi nie uda się wprowadzić takich regulacji.

 • Utrata prawa do opodatkowania CIT-em estońskim

  Utrata prawa do opodatkowania CIT-em estońskim więcej

  Od 2021 roku w Polsce właściciele spółek mogą korzystać z preferencji w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w postaci tak zwanego estońskiego CIT. Pozwala on na odprowadzanie podatku dochodowego od osób prawnych dopiero w momencie wypłaty zysku ze spółki. Dopóki zyski te są inwestowane w rozwój firmy, CIT nie jest naliczany. Nie trzeba więc odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy. Nie wszyscy podatnicy mogą korzystać z CIT-u estońskiego - warunki są określone ustawowo. Kiedy można stracić prawo do opłacania CIT według zasad estońskich?

 • Drugi próg podatkowy - jak policzyć, czy nie przekroczymy progu podatkowego?

  Drugi próg podatkowy - jak policzyć, czy nie przekroczymy progu podatkowego? więcej

  W Polsce istnieją cztery odmienne metody opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zasadniczo osoby uzyskujące zarobki z tytułu pracy zawodowej rozliczają się z fiskusem z wykorzystaniem zasad ogólnych, przy użyciu skali podatkowej. Przedsiębiorcy również mogą przy rejestracji działalności w CEIDG wybrać taką metodę opodatkowania PIT. Obowiązują przy niej dwa progi. Zobacz, czym jest drugi próg i jak policzyć, czy dana osoba go nie przekroczyła.

 
 • Czym jest podatek od wzbogacenia i kiedy trzeba go zapłacić?

  Czym jest podatek od wzbogacenia i kiedy trzeba go zapłacić? więcej

  W polskim systemie fiskalnym istnieje wiele różnego rodzaju podatków, w tym daninę od wzbogacenia się. Czym ona jest i kto musi ją płacić? W jakich okolicznościach wymagane jest odprowadzenie do urzędu skarbowego podatku od wzbogacenia się?

 • Podatek rolny - kto i kiedy powinien go zapłacić?

  Podatek rolny - kto i kiedy powinien go zapłacić? więcej

  Posiadanie ziemi rolnej powoduje, że jesteś obłożony szczególnego rodzaju daniną publiczną. Sprawdź, kto płaci podatek rolny i w jakiej wysokości powinien on zostać odprowadzony do urzędu skarbowego.

Narzędzie oblicza:
składki na ZUS, na NFZ, wynagrodzenie brutto, zaliczkę na podatek dochodowy, koszt ponoszony przez pracodawcę
WIĘCEJ NARZĘDZI