Trwa ładowanie...
bDUACmJN

Notowania

Prawo – Wszystkie wiadomości

6
22.04.2021 9:38

ELEKTRYCZNE HULAJNOGI
 / 
Nowe przepisy o hulajnogach elektrycznych wkrótce wejdą w życie. Oto, co się zmieni

Od 19 maja zaczną obowiązywać zaostrzone przepisy związane z używaniem hulajnóg elektrycznych na ulicach polskich miast. Będzie ograniczenie prędkości i nowe obowiązki dla miejskich władz. Ekspert podkreśla, że przepisy są efektem kompromisu, a wiele będzie zależeć od nas samych.

999
21.04.2021 16:34

BIELMLEK
 / 
Upadłość Bielmleku. Po rządach byłego senatora PiS to rolnicy muszą spłacać długi

Nawet 1000 rolników z Podlasia może dostać wezwania do zapłaty na nawet 50 tys. zł. Wszystko dlatego, że są udziałowcami upadłej spółdzielni Bielmlek. Rolnicy są wzburzeni i mówią o "szokujących powiązaniach" władz mleczarni.

73
20.04.2021 15:15

FIRMA
 / 
Mandaty skarbowe wzrosną. To nowy bat na przedsiębiorców

Od 1 maja maksymalna kwota mandatów skarbowych drastycznie wzrośnie. Przedsiębiorcy mają się czego bać, wystarczy mały błąd. Co więcej, mandat jest wręczany bez konieczności skierowania sprawy do sądu. Ministerstwo Finansów twierdzi, że to "uproszczenie".

9
19.04.2021 17:03

PRAWO
 / 
Wyłudzali kredyty na cudze dane. Grozi im 8 lat więzienia

Pomorscy policjanci zatrzymali troje oszustów, którzy wyłudzili ponad 200 tys. zł kredytów. Wszystko robili przez internet, wykorzystując fałszywe dane osobowe. Teraz grozi im nawet 8 lat więzienia.

600
19.04.2021 10:57

PRAWO
 / 
Nowe zarzuty dla inwestorów zamku w Stobnicy. Chodzi m.in. o fałszowanie dokumentów

Inwestorzy słynnego zamku, który powstanie w Stobnicy, mają nowe problemy. Jak informuje money.pl poznańska prokuratura, postawiono im nowe zarzuty. Te nie są związane jednak z budową zamku. - Chodzi o zupełnie inne śledztwo - tłumaczą nam prokuratorzy.

bDUACmJP
161
17.04.2021 15:16

PRAWO
 / 
Ważne dni przed zwolennikami legalizacji marihuany. W Sejmie pojawią się projekty ustaw

20 kwietnia światło dzienne ma ujrzeć projekt ustawy parlamentarnego zespołu ds. legalizacji marihuany. Znajdzie się w nim zapis umożliwiający posiadanie do 5 gramów marihuany lub haszyszu. Stowarzyszenie Wolne Konopie uważa, że to zdecydowanie za mało.

7
17.04.2021 15:05

INSPEKCJA PRACY
 / 
Spadła liczba kontroli PIP-u. Mimo to sytuacja przestrzegania prawa pracy wciąż jest daleka od ideału

W I kwartale br. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o około 60 proc. mniej kontroli pracodawców niż w analogicznym okresie 2020 r. Natomiast liczba decyzji, wydanych przez inspektorów, spadła o dwie trzecie.

19
16.04.2021 13:38

PIENIĄDZE
 / 
Sprzedawca nie odmówi płatności gotówką. Takiego zapisu ustawy chce NBP

"Płatność tylko kartą" - tego typu zastrzeżenie może dać sprzedawca. Takim praktykom sprzeciwia się NBP, który proponuje odpowiednie zapisy ustawowe. Bank chce gwarancji możliwości płacenia gotówką i to bez dodatkowych opłat.

20
16.04.2021 12:55

SKARGI
 / 
Uchwała śmieciowa. Podwyżkę opłat możesz zaskarżyć do sądu

Stawki za wywóz śmieci idą w górę, choć Polakom to nie w smak. Istnieje jednak pewna alternatywa. Niezadowoleni z nowych stawek mogą bowiem zaskarżyć uchwałę, która je wprowadziła.

bDUACmJV
143
15.04.2021 13:55

WP PILOT
 / 
WP Pilot bez HD? "Niektórzy nadawcy telewizyjni przyzwyczaili się, że mogą czegoś zabronić"

Niektórym nadawcom nie podoba się model, w którym serwis WP Pilot udostępnia kanały w jakości HD, czyli tak, jak pozwala na to ustawa o radiofonii i telewizji. O co w tym chodzi? Część nadawców twierdzi bowiem, że w tym modelu nie zarabiają. Marcin Malicki, prezes WP Pilota, mówi, że to nonsens. - Mamy podejrzenie, że niektórzy nadawcy chcą po prostu kontrolować rynek dystrybucji - komentuje.

4
15.04.2021 13:46

SĄDY
 / 
Projekt "tarczy prawnej". Rząd chce uprościć przepisy

Pierwszy etap tzw. tarczy prawnej uprościć procedury administracyjne i ułatwić życie obywatelom, jest już gotowy - powiedziała w Sejmie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Latem projekt ustawy powinien trafić do sejmu.

20
14.04.2021 15:17

PRAWO
 / 
Obajtek kwestionuje decyzję sądu. Ekspert: "droga do anarchii"

- W filmie Barei "Miś" mamy taki cytat, że "powstaje nowa świecka tradycja". Od jakiegoś czasu obserwujemy, że tą tradycją jest kwestionowanie decyzji sądu. Decyzji, które w normalnym społeczeństwie są ostatnim i rozstrzygającym głosem - mówi w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W ten sposób komentuje wypowiedzi prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, który twierdzi, że decyzja wstrzymująca zgodę UOKiK na przejęcie grupy Polska Press jest nieskuteczne. - To bardzo zła "nowa świecka tradycja" i należy z nią jak najszybciej skończyć - mówi prof. Matczak, komentując wypowiedzi prezesa Orlenu. - Nie może być tak, że jak komuś decyzja sądu się nie podoba, to po prostu jej nie uznaje. To droga do anarchii.

42
14.04.2021 15:12

PRAWO
 / 
Miał siedzieć za próbę wyrzucenia podstępem 93-letniej kobiety. Sąd uznał, że musi chodzić do pracy

Josef Lew miał decyzją sądów dwóch instancji odbyć karę więzienia za próbę zuchwałego oszustwa. Mężczyzna miał podstępem pozbawić 93-letniej kobiety dachu nad głową. Sąd poszedł jednak mężczyźnie na rękę

bDUACmJW
23
13.04.2021 15:13

PRAWO
 / 
Orlen poczeka na przejęcie Polska Press. UOKiK zlecił analizy prawne

- Trwają analizy prawne, które zleciliśmy. I w przeciwieństwie do sądu na pewno nie podejmiemy decyzji tak szybko - mówi w programie "Newsroom" Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To właśnie jego decyzję wstrzymał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wnioskował o to Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwracał uwagę na zagrożenie dla konstytucyjnych praw i wolności obywateli. - Jaka wolność słowa? Jaki pluralizm mediów? - pyta retorycznie Chróstny i wskazuje, że tego typu kwestie nie należą do kompetencji prezesa UOKiK. On wydaje decyzje tylko w oparciu o prawo dotyczące konkurencji i ochrony konsumentów.

313
13.04.2021 10:04

ORLEN
 / 
Przejęcie Polska Press wstrzymane. O losach wydawnictwa prędko się nie dowiemy

Przejęcie Polska Press przez Orlen zostało wstrzymane. - Decyzja jest niezaskarżalna - tłumaczy sąd i publikuje krótkie oświadczenie. To oznacza, że przejęcia nie będzie, dopóki nie skończy się cała rozprawa w tej kwestii.

284
12.04.2021 20:38

DOWODY OSOBISTE
 / 
Nowe dowody osobiste. Od 2 sierpnia wielka zmiana

Tylko niecałe 4 miesiące zostały tym, którzy chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty przez internet. Od 2 sierpnia bez wizyty już się nie obejdzie. To dlatego, że zmienia się wzór dowodu i znajdzie się na nim m.in. odcisk palca.

282
09.04.2021 19:45

PRAWO
 / 
Od soboty zmiany w stawkach mandatów. Odczują je posiadacze zwierząt, przewoźnicy, sklepikarze

Od 10 kwietnia wchodzą w życie wyższe stawki mandatów. Więcej zapłacą właściciele psów - nawet 500 zł za brak nadzoru nad zwierzęciem. Nowe stawki rząd przygotował także np. dla właścicieli posesji i przewoźników. Tłumaczymy, kto i ile od teraz zapłaci.

5
09.04.2021 12:28

PRAWO
 / 
Pozew przeciw CD Projekt wycofany. Inwestorzy odetchnęli z ulgą

CD Projekt został wyłączony z pozwu zbiorowego wytoczonego przez kilku Amerykanów. Zarzucają oni naruszenie zasad konkurencji i ustalanie sztywnych cen gier. Na giełdzie widać pozytywną reakcję.