Pływanie - MP w Olsztynie: dyskwalifikacja Urbańczyk i kolejnych 6 kwalifikacji na MŚ

0

pływanie - mistrzostwa Polski - kwalifikacje MŚ - Urbańczyk - Naziębło - Machnik - Jończyk - Czerniak - Korzeniowski - Kuczko - Olsztyn

Trzeci dzień pływackich mistrzostw Polski przyniósł kolejnych 6 kwalifikacji na tegoroczne mistrzostwa świata w Barcelonie. Wśród tych, którzy w stolicy Katalonii będą bronić polskich barw są pierwsze panie.

W porannej sesji eliminacyjnej normę Polskiego Związku Pływackiego wypełniła Aleksandra Urbańczyk, która wygrała kwalifikacje na 50 m stylem grzbietowym.
Zawodniczka AZS-UŁPŁ Łódź wygrała finał tej konkurencji z nowym rekordem kraju 28.21 sek., ale została zdyskwalifikowana za to, że po starcie wynurzyła głowę poza linią15 m. Mistrzynią kraju została Klaudia Naziębło (Juvenia Wrocław), która czasem 28.69 jako druga kobieta wypełniła minimum na MŚ w Barcelonie.

Dwóch naszych reprezentantów zapewniło sobie prawo startu w wyścigu na 100 m stylem motylkowym. Mistrz i rekordzista kraju Konrad Czerniak wygrał z czasem 51.79 sek. Minimum wypełnił też drugi na mecie Paweł Korzeniowski, dla którego jest to już trzecia nominacja na Barcelonę.

Również dwie nominacje wywalczyli nasi pływacy w finale 200 m stylem klasycznym. Mistrzem kraju został niespełna 20-letni Mikołaj Machnik (2:12.44), a normę na MŚ wypełnił też Sławomir Kuczko (2:12.71.

Radosławowi Kawęckiemu nie udało się zdobyć kompletu złotych medali w stylu grzbietowym; po zwycięstwach na 200 i 100 m, na dystansie 50 m musiał uznać wyższość Jakuba Jończyka, który czasem 25.42 jako jedyny wypełnił normę na MŚ.

Niedziela będzie ostatnim dniem mistrzostw Polski. Jak dotąd dwanaścioro pływaków, w tym dwie kobiety wywalczyło w Olsztynie 16 kwalifikacji na mistrzostwa świata, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia.