Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Polityka" Silesia

0
Podziel się:

Władze samorządowe 17 miast śląskich chcą stworzyć wspólny organizm administracyjny - pisze "Polityka". Byłaby to największa aglomeracja w Polsce, licząca 2 i pół miliona mieszkańców.

Aglomeracja Śląska lub Silesia, bo tak nazywać się będzie nowy związek komunalny, uzyskała już akceptację ze strony MSWiA. Minister Ludwik Dorn podjął się nawet politycznego patronatu nad tym projektem - czytamy w tygodniku. Dorn jest zdania, że pozwoliłoby to pokonać bałagan administracyjny i kompetencyjny w tym regionie. W tej chwili nie ma bowiem miasta na Śląsku, które dominuje w województwie. Nawet stolica Śląska - Katowice nie ma pozycji wiodącej wśród innych aglomeracji. Jak czytamy w "Polityce" - w regionie istnieje układ policentryczny, czyli zespół sąsiadujących i równorzędnych miast, połączonych wspólną infrastrukturą, położonych na terenach uprzemysłowionych.
Śląskie władze chcą tą sytuację zmienić - pisze "Polityka". Głównym argumentem, przyświecającym wspólnej aglomeracji, jest przyciągnięcie inwestorów z Unii Europejskiej. Do tej pory śląskie miasta przegrywały w pojedynkę walkę o środki ze Wspólnoty i traciły szansę na dalszy rozwój. Silesia miałaby więcej do zaoferowania zagranicznym biznesmenom - podkreśla tygodnik.
Janusz Muszyński, marszałek województwa śląskiego, deklaruje na łamach tygodnika, że odda na rzecz władz nowej aglomeracji wszytskie swoje uprawnienia. Nie powinno też być problemów ze zdefiniowaniem w ustawie kompetencji i zadań, jakie przyjmie od samorządów powiatowych i wojewódzkich - Aglomeracja Śląska. W gestii władz tego związku miast ma się znaleźć planowanie przestrzenne, komunikacja, wodociągi i ochrona środowiska.

"Polityka"/mn/jędras

polityka
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)