Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Propozycje Romana Giertycha dotyczące zmiany prawa prasowego

0
Podziel się:

Roman Giertych przedstawił propozycje usprawnienia prawa prasowego. Cele zmian miałoby być doprowadzenie do sprawniejszego egzekwowania praw osób poszkodowanych przez media - wyjaśnił Roman Giertych na konferencji prasowej. Oświadczył on, że jeszcze dzisiaj projekt nowelizacji wpłynie do laski marszałkowskiej.

Szef LPR zauważył, że gazety nagminnie odmawiają publikowania sprostowań, przeprosin i odpowiedzi. Zastrzegł, że jest przeciwny zamykaniu gazet nawet w sytuacji, gdy pisma te podają nieprawdę, dopuszczają się oszczerstw lub dokonują manipulacji. Dodał, że od dyscyplinowania gazet są sądy cywilne, jednak zaznaczył, że powinny one zasądzać wysokie odszkodowania w sytuacjii, gdy gazeta odmawia zamieszczenia sprostowania. Podkreślił, że w zależności od stopnia naruszenia dóbr odszkodowania powinny wynosić od 50-krotności do nawet 1000-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Roman Giertych chce też wprowadzenia zasady szybkiego orzekania. Dodał, że powinien to być tryb siedmiodniowy, a apelacja powinna być rozstrzygnięta w ciągu 48 godzin. Powiedział, że prawomocny wyrok powinien w takiej sytuacji zapadać w ciągu najwyżej dwóch tygodni, bo obecnie takie procesy ciągną się latami co sprawia, że po tym czasie ewentualne sprostowanie nie ma już większego znaczenia. Zwrócił przy tym uwagę, że sprawy cywilne o pomówienia prasowe są zwykle bardzo proste.
Roman Giertych zapowiedział wniesienie do sądu kilku spraw przeciwko "Dziennikowi", który określił jako niemiecką gazetę wydawaną w języku polskim. Oświadczył, że gazeta ta prowadzi ewidentną kampanię nienawiści przeciwko Lidze Polskich Rodzin i zauważył, że w świetle obecnego prawa prasowego i cywilnego LPR nie ma wobec tej nagonki politycznej żadnej realnej możliwości obrony.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)