Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk- Bruksela- UE- szczyt

0
Podziel się:

Pełne i równe prawa dla wszystkich krajów w europejskim nadzorze bankowym. To postulat z którym polska delegacja przyjechała na unijny szczyt. W Brukseli rozpoczęło się dwudniowe spotkanie europejskich liderów poświęcone właśnie wspólnemu nadzorowi. Jest on dla strefy euro, ale mogą do niego przystąpić kraje bez wspólnej waluty, choć na razie nie mają zagwarantowanego prawa głosu przy podejmowaniu decyzji.

Polska jest zainteresowana wejściem do nadzoru pod warunkiem, że regulacje zostaną zmienione mimo, że jedna z analiz prawnych Unijnej Rady mówi, że to niemożliwe. "Bez jasnych zasad, które będą dawały równe prawa i obowiązki, trudno będzie przyjąć jakąkolwiek koncepcję. Mówię o tym bez szczególnych emocji, bo z punktu widzenia Polski nie ma jakiś ryzykownych scenariuszy. Albo będzie ten scenariusz, gdzie ta równość praw i obowiązków będzie zapewniona, albo ten mechanizm nie będzie dotyczył krajów, które nie będą tym zainteresowane" - powiedział szef polskiego rządu przed rozpoczęciem szczytu.
Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że jest kilka możliwości do rozważenia. Jedna z nich to zmiana przepisów dotyczących Europejskiego Banku Centralnego, które obecnie wykluczają udział państw strefy euro przy podejmowaniu decyzji w nadzorze bankowym.. Jeśli to byłoby niemożliwe, wtedy kraje, które goszczą u siebie filie dużych zagranicznych banków, jak Polska, byłyby wyłączone z niektórych decyzji. I wtedy nadzór krajowy byłby nadrzędny i to on decydowałby na przykład o ustalaniu wysokość rezerw i płynności kapitału, a nie ten europejski.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)