Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uzasadnienie ws. skierowania do TK noweli ustawy abonamentowej

0
Podziel się:

Rozszerzenie katalogu osób zwolnionych z opłat abonamentowych "zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu mediów publicznych (...) nie gwarantując zabezpieczenia finansowego" - czytamy na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. Chodzi o uzasadnienie do wczorajszej decyzji Lecha Kaczyńskiego o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego zapisów nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych.

Dalej w uzasadnieniu czytamy, że "ustawodawca wbrew (...) zapewnieniom o braku woli likwidacji opłat abonamentowych, faktycznie je znosi, ponieważ nie podejmuje żadnych działań wspomagających ściągalność należnych opłat". Konstytucyjnym obowiązkiem prawodawcy jest natomiast "ustalenie takiego sposobu finansowania mediów publicznych, by były one w stanie, z korzyścią dla społeczeństwa, wykonywać misję publiczną".

Przegłosowana przez Sejm nowela poszerza katalog osób zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zgodnie z jej zapisem do zwolnionych już z tego obowiązku emerytów i rencistów dołączyliby bezrobotni, osoby represjonowane za działalność na rzecz niepodległej Polski i osoby internowane w stanie wojennym.

Prezydent swoją decyzję tłumaczy obawą o przyszłość mediów publicznych, zwłaszcza Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych. W uzasadnieniu dodaje, ze wobec braku wystarczająco konkretnych założeń planowanej reformy systemowej, część zapisów nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych jest niezgodna z Konstytucją.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)