Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojsko podsumowało walkę z powodzią

0
Podziel się:

      Wojsko podsumowało swój udział w akcji przeciwpowodziowej. Żołnierze zaangażowali się w walkę ze skutkami "wielkiej wody" od samego początku, czyli od 17 maja. W sumie w kulminacyjnym momencie powodzi w akcji brało udział jednocześnie prawie 5 tysięcy wojskowych oraz 250 różnego rodzaju sprzetu ciężkiego. W tym czasie w odwodzie do natychmiastowego użycia czekało kolejnych 3700 żołnierzy.
      Przez ponad miesiąc Wojsko Polskie wspierało służby ratownicze w 300 miejscowości na terenie 14 województw. W odpowiedzi na 270 wniosków wojewodów o pomoc wojska do wsparcia służb ratowniczych skierowano 90 pływających transporterów i 40 śmigłowców.
      Przy pomocy amfibii z zagrożonych terenów ewakuowano 7600 osób i ponad 5 tysięcy zwierząt hodowlanych. Wojsko uczestniczyło także w budowie i umacnianiu wałów przeciwpowodziowych na odcinku o łącznej długości około 250 kilometrów.
      Śmigłowce, które przeznaczono do akcji przeciwpowodziowej, przeprowadziły 2 tysiące zrzutów worków z piaskiem i betonowychh bloków.
      Armia wsparła też poszkodowanych przekazując za darmo żywność, ubrania i środki czystości ze swoich magazynów. W sumie powodzianie dostali 500 ton żywności, ponad 180 tysięcy koców, materacy, pościeli i innych przedmiotów mundurowych oraz 7,5 tony środków higieny.
      W sporzątanie po wielkiej wodzie zostały też zaangażowane wojska chmiczne. Od kilku tygodni prowadzą dezynfekcję obiektów na terenach popowodziowych. Łącznie w trzech gminach: Gdów, Czechowice-Dziedzice i Bieruń przeprowadzono dezynfekcję ponad 1000 budynków. Aktualnie podobne działania prowadzą pododdziały wojsk chemicznych w gminach Szczurowa,  Wietrzychowice, Tuchów i Dobrzeń Wielki.
      W ramach likwidacji skutków powodzi wojska inżynieryjne rozpoczęły odbudowę zniszczonych dróg i mostów. Zakończono prace odbudowy zniszczonych wodą dróg w Świniarach koło Płocka. Saperzy przygotowują się do odbudowy mostów w miejscowościach: Kobiór, Podolany, Brzostek, Łazy Brzyńskie i Koliszewo.
      Według kierownictwa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego udział żołnierzy w walce z powodzią był egzaminem dla w pełni zawodowego wojska. Przeprowadzone działania udowodniły, że szeregowy zawodowy jest bardziej efektywnym żołnierzem niż żołnierz służby zasadniczej. Zawodowiec jest lepiej zmotywowany i lepiej przygotowany do działania w sytuacji ekstremalnej - można przeczytac w komunikacie SGWP.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)