Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

120 tys. ulotek dotyczących powodzi dla mieszkańców sześciu województw

0
Podziel się:

20.2.Warszawa (PAP) - 120 tys. bezpłatnych ulotek - "Poradników na
wypadek powodzi" rozdadzą strażacy w ciągu najbliższych tygodni
mieszkańcom sześciu województw - poinformowała w poniedziałek
Państwowa Straż Pożarna.

20.2.Warszawa (PAP) - 120 tys. bezpłatnych ulotek - "Poradników na wypadek powodzi" rozdadzą strażacy w ciągu najbliższych tygodni mieszkańcom sześciu województw - poinformowała w poniedziałek Państwowa Straż Pożarna.

Ulotki zawierają wskazówki dotyczące zapobiegania powodzi, postępowania w przypadku jej wystąpienia oraz przestrzegania zasad higieny po ustąpieniu fali powodziowej.

Trafią do mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Jak powiedział PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Witold Maziarz, termin akcji, która zostanie zainaugurowana we wtorek w Gdańsku, nie jest przypadkowy. "Ulotki będą rozprowadzanie przed spodziewanymi odwilżami, które mogą spowodować zagrożenie powodziowe" - dodał.

Strażacy przestrzegają w nich, by nie lekceważyć zagrożenia i jak najlepiej się do niego przygotować, gdyż w sytuacji prawdziwej powodzi tylko przemyślane i uporządkowane działania skutecznie ochronią życie, zdrowie czy mienie. Przypominają, że gdy woda ustąpi, konieczne jest skrupulatne przestrzeganie zasad higieny.

W sytuacji, "gdy wiesz, że powódź cię nie ominie" zaleca się m.in. przygotowanie worków z piaskiem oraz wyłączenie głównego zasilenia elektrycznego i dopływu gazu.

W czasie ewentualnej powodzi strażacy radzą m.in. opuszczenie domu, jeżeli nakażą to lokalne władze; odłączenie urządzeń elektrycznych, sieci gazowej i wodociągowej oraz nieużywanie wody ze studni, wód gruntowych.

Ulotka instruuje, że gdy woda ustąpi należy m.in. upewnić się czy budynek nie grozi zawaleniem, zdezynfekować zalane pomieszczenia i przestrzegać zasad higieny - np. zawsze gotować wodę do picia, mycia naczyń i płukania owoców czy warzyw.

Ulotka zawiera ponadto spis telefonów alarmowych i sugestię, by zapoznać się z sygnałami ostrzegania i alarmowania oraz upewnić się czy wszyscy domownicy, zwłaszcza dzieci, wiedzą co robić w razie powodzi i jak wezwać służby ratownicze.

To trzecia edycja akcji rozdawania "Poradników na wypadek powodzi". Poprzednie przeprowadzono na terenie 10 województw w 2004 i 2005 r.

Organizatorem akcji jest Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz producent jednego ze środków czystości. (PAP)

ktl/ plo/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)