Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Głódź pożegnał się z wiernymi diecezji warszawsko-praskiej

0
Podziel się:

Dziękuje Kościołowi warszawsko-praskiemu, który
mnie przyjął z otwartością, który mi dopomógł w wypełnianiu tej
pasterskiej posługi" - mówił abp Sławoj Leszek Głódź podczas mszy
św. pożegnalnej z wiernymi w katedrze św. Floriana.

Dziękuje Kościołowi warszawsko-praskiemu, który mnie przyjął z otwartością, który mi dopomógł w wypełnianiu tej pasterskiej posługi" - mówił abp Sławoj Leszek Głódź podczas mszy św. pożegnalnej z wiernymi w katedrze św. Floriana.

Nowy metropolita gdański podziękował m.in. księżom, zakonnicom oraz wiernym za 3,5 roku, które spędził w diecezji warszawsko- praskiej. Abp Głódź był wyraźnie wzruszony i kilkakrotnie przerywał swoją homilię.

Hierarcha podkreślał, że jego celem było nawiązywanie kontaktów z wiernymi, bycie "proboszczem proboszczów". Jak mówił, nie szczędził czasu na wizytacje parafii oraz odwiedziny wspólnot.

"Pragnąłem, aby tej części Mazowsza po prawej stronie Wisły przysporzyć wszystkiego, co podnosi jakość życia, co służy dobru, kulturze, nauce, szkolnictwu. Angażowałem się w różny sposób, by niwelować zaniedbania i kontrasty. (...) Usprawnić to wszystko, co wymagało reformy, i byli tacy, co mieli mi to za złe, ale przecież coś zostało" - mówił.

Abp Głódź dodał, że starał się podejmować decyzje, także te personalne, mając na uwadze dobro Kościoła, bo - jak podkreślił - Kościół będzie właściwie pełnił swoją zbawczą misję, jeśli "coraz skuteczniej otwierać się będzie na znaki, reagował na wyzwania epoki", szczególnie dostrzegalne w wielkich skupiskach, takich jak stolica.

Hierarcha zaliczył do nich m.in. kryzys wartości, pojęciowy zamęt, sekularyzację oraz nowe modele życia, "które starają się wypłukać z ludzkiej świadomości wrażliwość religijną, tworząc wizję bez Boga, bez Dekalogu, bez ugruntowanych zasad moralnych".

Arcybiskup zwrócił się także do dziennikarzy. "Dziękuję wszystkim mediom, tym katolickim, tym prywatnym i tym publicznym, także wszystkim dziennikarzom, którym nie szczędziłem czasu" - powiedział.

Podkreślił, że media uzyskały "wielką siłę oddziaływania, mogą służyć prawdzie i dobru, a mogą także tym wartościom się sprzeniewierzać". "Starałem się stworzyć warunki, aby w naszej diecezji rozwijały się media katolickie" - zaznaczył abp Głódź.

Powtórzył także, iż nie zabiegał o swoją nominację na metropolitę gdańskiego, ale jak zaznaczył - "Ojcu Świętemu się nie odmawia".

W mszy odprawianej przez abp. Głódzia uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu, strażacy oraz harcerze.

Abp Sławoj Leszek Głódź wraz z przywróceniem w 1991 roku w Polsce ordynariatu polowego został mianowany jego biskupem polowym. Hasłem jego biskupiej posługi są słowa: "Milito pro Christo" ("Walczę dla Chrystusa"). Pełniąc tę funkcję przez 13 lat (aż do przejścia na emeryturę wojskową), budował od podstaw struktury duszpasterstwa wojskowego.

17 lipca 2004 roku papież Jan Paweł II podniósł biskupa polowego WP Głódzia do godności arcybiskupa ad personam, co oznacza przypisanie tytułu arcybiskupiego konkretnej osobie. Papież wyraża w ten sposób uznanie dla pracy danego biskupa. Natomiast 26 sierpnia tego samego roku mianował go biskupem diecezji warszawsko- praskiej.

Abp Głódź jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Stoi również na czele Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, a także Zespołu ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.

Abp Głódź został w czwartek mianowany przez papieża Benedykta XVI metropolitą gdańskim. Ingres nowego metropolity odbędzie się 26 kwietnia o godz. 12 w bazylice archikatedralnej w Gdańsku- Oliwie.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)