Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Andrzej Zwara pozostanie prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej

0
Podziel się:

#
dochodzi inf. o wyborze Zwary na kolejną kadencję i jego sylwetka
#

# dochodzi inf. o wyborze Zwary na kolejną kadencję i jego sylwetka #

22.11. Katowice (PAP) - Mec. Andrzej Zwara pozostanie prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA). Na drugą z kolei, trzyletnią kadencję wybrali go w piątek wieczorem uczestnicy Krajowego Zjazdu Adwokatury, odbywającego się w Katowicach.

Jak poinformowała PAP Joanna Sędek z biura prasowego Naczelnej Rady Adwokackiej, dotychczasowy prezes zdobył zdecydowaną większość głosów - ponad 200. Pokonał dwóch innych kandydatów, ubiegających się o tę funkcję - Krzysztofa Boszko i Roberta Rynkun-Wernera.

Mec. Zwara działa w powstałej w 1993 r. w Sopocie kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara. Przez media kancelaria ta została nazwana "prezydencką", jej założycieli znał osobiście Lech Kaczyński. W kancelarii tej praktykowała córka zmarłego prezydenta Polski Marta Kaczyńska.

Zwara specjalizuje się w prawie podatkowym, administracyjnym, autorskim oraz bankowym. Doświadczenia zdobywał pełniąc funkcje członka rad nadzorczych BIG Banku Gdańskiego SA, Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Wilbo SA, DC Computers. Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Gdańskim w 1987 r. Do 1996 r. Zwara był pracownikiem naukowym tej uczelni. W latach 1999-2000 był doradcą ministra zdrowia.

Swe plany i zamierzenia na kolejną kadencję szef NRA ma przedstawić w sobotę podczas konferencji prasowej.

Zainaugurowany w piątek w katowickim Spodku zjazd zgromadził prawie 400 przedstawicieli palestry. To najważniejsze wydarzenie samorządu adwokackiego, który nie tylko wybiera nowe władze, ale chce też wyznaczyć kierunki działań na najbliższe lata. Poza reprezentantami 24 izb adwokackich z całego kraju do Katowic przyjechali także m.in przedstawiciele Trybunału Konstytucyjnego, resortu sprawiedliwości i Kancelarii Prezydenta.

Spotkanie przedstawicieli palestry potrwa do niedzieli. Adwokaci dyskutują w Katowicach m.in. o kodeksie etyki adwokackiej w kontekście liberalizacji reklam. Obecnie zgodnie z prawem adwokaci nie mogą reklamować swoich usług, co od dłuższego czasu wywołuje dyskusję w tym środowisku. Kolejnym tematem obrad są stawki za reprezentowanie klienta z urzędu. Obecnie obowiązują te ustalone w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości w 2002 roku. Adwokaci narzekają, że są zbyt niskie.

W Polsce jest obecnie 13,5 tys. adwokatów i ponad 6 tys. aplikantów adwokackich.(PAP)

kon/ rop/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)