Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Anna Komorowska zakończyła wizytę w Japonii

0
Podziel się:

Pierwsza Dama Polski zakończyła w poniedziałek wizytę w Japonii udziałem w
wieczorze poświęconym japońskiemu wydaniu "Listów Chopina" i utworzeniu pierwszej na świecie
"Wioski Chopina"; powstanie ona w mieście Matsuyama na wyspie Shikoku.

Pierwsza Dama Polski zakończyła w poniedziałek wizytę w Japonii udziałem w wieczorze poświęconym japońskiemu wydaniu "Listów Chopina" i utworzeniu pierwszej na świecie "Wioski Chopina"; powstanie ona w mieście Matsuyama na wyspie Shikoku.

"Wioska Chopina" to - w zamyśle jej inicjatorów - miejsce przybliżające kulturę Polski i Japonii. "Listy Chopina" ukazały się w prestiżowej oficynie "Iwanami" pod redakcją polonisty Tokimasy Sekiguchi.

"Wydanie listów to kolejny dowód na bliskość duchową Polaków i Japończyków. I to pewnie nie przypadek, że to właśnie Japończycy pierwsi w świecie wydali listy naszego wielkiego kompozytora" - powiedziała PAP małżonka prezydenta RP Anna Komorowska, która przebywała w Japonii z okazji otwarcia przedszkola odbudowanego z polskich datków dla ofiar tsunami z marca ubiegłego roku.

Pani Komorowska powiedziała, że głównym celem jej wizyty było odwiedzenie terenów dotkniętych tragedią tsunami.

"Akcji wspierających ofiary tej klęski było w Polsce bardzo dużo. Funkcję koordynatora pomocy przejęła Polska Akcja Humanitarna i (...) ta inicjatywa bardzo się powiodła" - powiedziała Komorowska podkreślając, że efektem tego są odbudowane dwa przedszkola; w otwarciu jednego z nich uczestniczyła, drugie zostanie otwarte na jesieni. "Zostało to przyjęte jako dowód szczególnej solidarności, której nasz kraj jest symbolem" - oświadczyła.

"W dniu dzisiejszym otwarta została sala wielofunkcyjna w przedszkolu w miejscowości Kesennuma. Nadano jej imię Janusza Korczaka. Popularyzacja imienia tego wielkiego przyjaciela dzieci to kolejny ważny cel mojej wizyty w Japonii. Jemu poświęcony był mój wykład na uniwersytecie Josai w czasie pierwszego dnia pobytu w Japonii. Miałam również przyjemność uczestniczyć w ceremonii nadania jego imienia szkole polskiej w Tokio. Wiem także, że metody wychowawcze korczakowskie są tutaj powszechnie szanowane i cieszą się uznaniem wykładowców uczelni pedagogicznych. To bardzo ważne dla Polski w Roku Korczakowskim, któremu mam honor patronować i jest to kolejny most łączący oba nasze narody" - powiedziała Komorowska.

Jako o miłym akcencie swego pobyt w Japonii wspomniała o wizycie u cesarzowej Japonii Michiko, której podarowała japońską wersję książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I".

Komorowska zauważyła podczas rozmowy, że cesarzowa ma broszkę z bursztynu i powiedziała, że otrzymała ją w czasie wizyty w Polsce.

Z Tokio Jacek Wan (PAP)

jwn/ mmp/ ro/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)