Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będą zaliczki na działaność grup producenckich

0
Podziel się:

Rolnicy, którzy zdecydują się na współpracę z innymi rolnikami w tzw.
grupach producenckich otrzymają zaliczki na rozpoczęcie działalności - poinformował na posiedzeniu
sejmowej komisji rolnictwa w środę wiceminister Artur Ławniczak.

Rolnicy, którzy zdecydują się na współpracę z innymi rolnikami w tzw. grupach producenckich otrzymają zaliczki na rozpoczęcie działalności - poinformował na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa w środę wiceminister Artur Ławniczak.

Dodał, że w tym celu resort przygotował projekt noweli ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu UE na finansowanie wspólnej polityki rolnej.

Z pieniędzy mógłby skorzystać grupy producenckie, które w pierwszych miesiącach funkcjonowania nie dostają pomocy finansowej. Tymczasem właśnie wtedy ich wydatki są znaczne. Ze względu na długotrwałą procedurę, środki na działalność otrzymują oni po 15-16 miesiącach od chwili powstanie takiej grupy.

Ministerstwo nowelizując ustawę chce umożliwić grupom rolników szybkie otrzymanie zaliczki w wysokości ok. 50 tys. zł. Pomoc przyznawana byłaby na podstawie umowy między grupą producencką a dyrektorem oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Projekt został wstępnie zaakceptowany przez Komitet Rady Ministrów, ale z zastrzeżeniem, że zmiany w przepisach nie spowodują skutków finansowych dla budżetu państwa (środki na zaliczki pochodziłyby z dotacji unijnych - PAP). Resort obecnie oczekuje na zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie zmian do ustawy.

Grupy producencie otrzymują pomoc finansową na działalność administracyjną. Ma to ułatwić im start działalności, a także zachęcić rolników do zrzeszania się, co w rezultacie daje im mocniejszą pozycję wobec firm przetwórczych.

Wielkość pomocy, w skład której wchodzi także zaliczka, zależy od wielkości sprzedaży. W pierwszych dwóch latach wynosi ona 5 proc., w trzecim 4 proc., w czwartym 3 proc. i w piątym 2 proc. wartości produkcji sprzedanej (do sumy 1 mln euro). W przypadku, gdy obroty przekraczają 1 mln euro dofinansowanie wynosi o połowę mniej. Jednocześnie nie może ono w pierwszych dwóch latach przekraczać 100 tys. euro. W opinii posłów z komisji rolnictwa wsparcie dla grup producenckich jest zbyt małe. Pozytywnie odnieśli się jednak do wcześniejszego zaliczkowania działalności grup.

Podczas posiedzenia komisji mówiono także o potrzebie uczestniczenia grup w przetwórstwie, np. poprzez umożliwienie rolnikom wykupienia małych zakładów przetwórczych. Ławniczak poinformował, że w połowie października uruchomiony zostanie nabór wniosków na inwestycje w przetwórstwie przeznaczony wyłącznie dla grup producentów rolnych. Inwestycje mają dotyczyć m.in. składowania produktów rolnych i ich przetwarzania.

Dodał, że resort rolnictwa wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotuje "specjalne finansowanie" dla grup producentów rolnych. BGK m.in. będzie udzielał grupom gwarancji i poręczeń.

Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ok. 550 grup producenckich. W 2008 r. powstało ich 156, a w 2009 - 96. (PAP)

awy/ bos/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)