Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Zastrzeżenia KE do wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego

0
Podziel się:

#
dochodzi kolejna informacja o raporcie KE
#

# dochodzi kolejna informacja o raporcie KE #

31.10. Sofia, Bruksela (PAP) - Komisja Europejska wyraziła zastrzeżenia do wyboru dwojga sędziów Trybunału Konstytucyjnego w Bułgarii. Rzecznik KE Olivier Bailly wskazał na podejrzenia o korupcję i handel wpływami wobec jednej z wybranych osób, ale nie ujawnił, o którą z nich chodzi.

Bułgarski parlament wybrał w środę na sędziów TK z dziewięcioletnią kadencją wiceprzewodniczącego parlamentu z ramienia rządzącej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) Anastasa Anastasowa, absolwenta akademii MSW, oraz sędzię Naczelnego Sądu Administracyjnego Wenetę Markowską. O konfliktach interesów Markowskiej bułgarskie media pisały obszernie od lat.

Rzecznik ostrzegł Bułgarię, że KE może podjąć decyzję o opracowaniu dodatkowego raportu w ramach Mechanizmu Oceny i Kontroli. Grozi to kolejnym oddaleniem w czasie bułgarskiego członkostwa w strefie Schengen. "Komisja ma zawsze możliwość zaprezentowania dodatkowego raportu - jeśli sytuacja w Bułgarii będzie tego wymagać - w stosunku do tego raportu, który jest przewidziany obecnie na koniec 2013 r." - powiedział Bailly w środę na codziennej konferencji prasowej w Brukseli.

Nie chciał precyzować, kiedy dodatkowy raport mógłby być opublikowany i czy jeszcze w tym roku. Powiedział tylko, że zależeć to będzie od rozwwoju wypadków w Bułgarii, ale że KE może to zrobić "w każdym momencie, jeśli sytuacja rozwinie się w złym kierunku".

Mechanizm Oceny i Kontroli, dotyczący tylko Bułgarii i Rumunii, ocenia postępy w obszarze wymiaru sprawiedliwości, walki z przestępczością i korupcją od czasu przystąpienia tych krajów do UE w 2007 r.

Bailly powiedział, że KE będzie bacznie obserwować sytuację w bułgarskim wymiarze sprawiedliwości i może podjąć decyzję o opracowaniu dodatkowego raportu. Podkreślił, że wbrew zaleceniom Komisji nie dokonano w Bułgarii dokładnego sprawdzenia, pod kątem konfliktu interesów, kandydatów do tak ważnej instytucji jak Trybunał Konstytucyjny.

Negatywne oceny KE mogą po raz kolejny oddalić członkostwo Bułgarii w strefie Schengen. Odłożenia tego członkostwa z powodu nieefektywności systemu sądowniczego, a także z powodu korupcji i przestępczości zorganizowanej domaga się Holandia, do której dołączyły ostatnio w tej kwestii Niemcy i Belgia.

Członkostwo Bułgarii w Schengen było jednym z priorytetów rządzącej centroprawicowej partii GERB przed wyborami parlamentarnymi w 2009 roku.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ jzi/ az/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)