Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Centralne obchody Dnia Judaizmu w polskim Kościele katolickim

0
Podziel się:

Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim obchodzony jest już po raz
trzynasty i można już mówić, że przyniósł owoce - ocenili uczestnicy niedzielnych, centralnych
obchodów, które w tym roku odbywają się w Tarnowie.

Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim obchodzony jest już po raz trzynasty i można już mówić, że przyniósł owoce - ocenili uczestnicy niedzielnych, centralnych obchodów, które w tym roku odbywają się w Tarnowie.

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu są słowa zaczerpnięte ze Starego Testamentu: "Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej do kraju, który ci ukażę". Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 roku.

"Dzień Judaizmu ma za zadanie obudzić i pogłębić świadomość u katolików, żydowskich, judaistycznych korzeni religijnych, które są organiczną więzią chrześcijaństwa z pierwszym przymierzem z narodem wybranym" - mówił w niedzielę przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego bp Mieczysław Cisło.

Jego zdaniem po trzynastu latach można już mówić o owocach tego dnia. "Już większość katolików wie, że taki Dzień Judaizmu ma miejsce w Polsce. W diecezjach odbywają się w miarę możliwości spotkania modlitewne, refleksyjne, niekiedy z udziałem Żydów" - ocenił.

"Potrzeba jeszcze wiele, ale to są kroki, które czyni Kościół polski każdego roku. Potrzeba żeby idea pojednania, wspólnoty religijnej, także ludzkiej schodziła ze szczebla obchodów centralnych w głąb do parafii i innych wspólnot katolickich" - dodał.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich przypomniał, że żydowscy chłopcy w wieku 13 lat przechodzą bar micwę czyli uroczystość, kiedy stają się pełnoletni wobec prawa. "Jest zaufanie, jest nadzieja, że będzie to trwało długo" - powiedział.

"Bardzo ważne jest w naszym czasie, kiedy nie wszyscy w świecie mają wiarę w Boga, abyśmy my, którzy mają wiarę w jednego Boga, działali głębiej i razem" - podkreślił rabin.

Ordynariusz tarnowski biskup Wiktor Skworc, który w tym roku jest gospodarzem obchodów Dnia Judaizmu przypomniał, że katolicy i Żydzi współistnieli w Tarnowie na przestrzeni wieków bez napięć, bez gett. Przed II wojną światową żyło w tym mieście około 25 tysięcy Żydów, a ich społeczność stanowiła ponad 45 proc. wszystkich mieszkańców.

"W Tarnowie była współpraca, było współistnienie i współdziałanie. Dzisiaj kiedy obchodzimy Dzień Judaizmu to przypominamy sobie wspólne korzenie, że możemy wspólnie dać świadectwo o Bogu" - podkreślił bp Skworc.Niedzielne, centralne obchody w Tarnowie wypełniają wspólne modlitwy, rozważania Pisma Świętego, dyskusje oraz wydarzenia kulturalne. Katolicy i Żydzi pomodlą się wspólnie w miejscu, gdzie stała niegdyś synagoga w Tarnowie na Starym Mieście oraz na żydowskim cmentarzu. W katedrze tarnowskiej, podczas nabożeństwa Słowa Bożego, czytania z Pisma Świętego komentować będą rabin i katolicki wykładowca biblistyki.

Podczas obchodów Dnia Judaizmu otwarto także wystawę fotografii synagog i cmentarzy żydowskich Galicji. Podczas wieczornego koncertu nastąpi uroczyste nadanie tytułu Człowiek Pojednania za 2009 rok dr. Alonowi Goshen-Gottsteinowi, żydowskiemu teologowi, jednemu z czołowych uczestników i animatorów dialogu międzyreligijnego w skali międzynarodowej, założycielowi Międzyreligijnego Instytutu Eliasza. Tytuł przyznawany jest przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów.

"To człowiek, który jest jednym z najbardziej zaangażowanych w dialog międzyreligijny w bardzo szerokim sensie i na bardzo wysokim szczeblu" - uzasadnił wybór laureata wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Zbigniew Nosowski.

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem przy KEP, jak co roku, przygotował na ten dzień materiały liturgiczne w postaci dodatku do Biuletynu Ekumenicznego z przedmową przewodniczącego Komitetu, z czytaniami biblijnymi na liturgię Słowa oraz z homilią i modlitwą wiernych. Komitet zachęca duchownych i świeckich do wykorzystania możliwości jaką jest Ogólnopolski Dzień Judaizmu i włączenia się w tę inicjatywę.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 roku. Przypada corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Według przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotra Kadlcika, obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast Żydów w Polsce mieszka ok. 20 tys. Dzień Judaizmu obchodzony jest także przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech i Austrii, a od 2009 roku - także w Holandii.(PAP)

rgr/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)