Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do PIWet z kraju trafiają kolejne próbki pobrane z martwych ptaków

0
Podziel się:

7.3.Warszawa (PAP) - Do Państwowego Instytutu Weterynarii w
Puławach z całego kraju dostarczane są kolejne próbki pobrane z
martwych ptaków. Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że do
tej pory tylko w próbkach z łabędzi z Torunia stwierdzono wirusa
H5N1. Prowadzona jest akcja informacyjna o tym jak postępować z
ptactwem domowym w związku z zagrożeniem ptasią grypą.

*7.3.Warszawa (PAP) - Do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach z całego kraju dostarczane są kolejne próbki pobrane z martwych ptaków. Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że do tej pory tylko w próbkach z łabędzi z Torunia stwierdzono wirusa H5N1. Prowadzona jest akcja informacyjna o tym jak postępować z ptactwem domowym w związku z zagrożeniem ptasią grypą. *

Obradują lokalne sztaby kryzysowe, podczas których omawiany jest stan przygotowań poszczególnych służb, w tym ratowniczych, w związku z zagrożeniem ptasią grypą.

Warszawa, jak zapewniaja jej władze, przygotowana jest do zwalczania ptasiej grypy. Na wtorkowej konferencji prasowej pełniący funkcję prezydenta Warszawy Mirosław Kochalski powiedział, że przygotowano plany ewentualnego działania w sytuacji wykrycia przypadków ptasiej grypy na terenie miasta.

Kochalski zapewnił, że miasto zakupiło już m.in. maty dezynfekcyjne oraz odzież ochronną. Dodał, że w razie potrzeby zostaną szybko dokupione większe ilości tych środków. Powiatowy lekarz weterynarii przeszkolił ponad tysiąc policjantów oraz strażników miejskich.

Dyrektor Biura Kontroli Wewnętrznej i Audytu Marek Trosiński powiedział, że profilaktyczne działania służb prowadzone są w stolicy od października 2005 r. Było to m.in. przyjmowanie zgłoszeń od mieszkańców o znalezionych padłych ptakach, zbieranie martwych ptaków i ich kontrola przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii.

"Na 631 znalezionych i badanych od października martwych ptaków, były dwa przypadki podejrzeń o zarażenie ptasią grypą. Te ptaki zostały przekazane do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, a wynik badania był negatywny" - podkreślił Trosiński.

Jak poinformowała straż miejska, obecnie weterynarze badają 60 martwych ptaków.

Od ubiegłej niedzieli do wtorku służbom weterynaryjnym w Olsztynie przekazano 60 martwych. U większości stwierdzono wycieńczenie, jako przyczynę śmierci. W przypadku 9 ptaków powód zgonu ustala instytut w Puławach.

"Wszystkie wyniki dotychczasowych badań były ujemne, jeśli chodzi o ptasią grypę. Pewności nie mamy w przypadku 9 padłych ptaków, dlatego próbki wysłaliśmy do badań w Puławach. Bez względu na przyczynę, ptaki są niezwłocznie utylizowane. Dodatkowo, jak w przypadku BSE, w bardzo wysokiej temperaturze poddajemy spalaniu pozostałą w wyniku utylizacji mączkę" - powiedział PAP rzecznik wojewódzkiego inspektoratu weterynaryjnego w Olsztynie, Adam Wojtaszek.

W ostatnim czasie w powiatach płockim i gostynińskim inspektorat weterynarii rozdał około 10 tys. ulotek z informacjami o tym jak w związku z zagrożeniem ptasią grypą postępować z ptactwem domowym oraz z przestrogą, by unikać, zwłaszcza w przypadku dzieci, kontaktów z dzikim ptactwem, w tym szczególnie martwym.

We wtorek do badania w Puławach wysłano 21 próbek pobranych z martwych dzikich ptaków znalezionych w minionych dniach w woj. lubuskim. Są to także próbki pochodzące od ptactwa z terenu Parku Narodowego "Ujście Warty", szczególnie zagrożonego wystąpieniem ptasiej grypy.

Jak poinformował PAP lubuski Lekarz Weterynarii Tadeusz Woźniak, dotychczasowe badania martwych ptaków z tego regionu nie wykazały obecności groźnego wirusa.

"Wyników badań odchodów spodziewamy się w tym tygodniu. Będą one istotne, gdyż dadzą odpowiedź na pytanie, czy wśród tysięcy migrujących ptaków, jakie zleciały m.in. do Ujścia Warty, są nosiciele groźnego wirusa" - powiedział PAP Woźniak.

Z informacji PAP zebranych w województwie łódzkim wynika, że martwe ptaki znalezione nad Zlewem Sulejowskim nie były zarażone ptasią grypą. "Wstępne badania wykazały, że nie ma żadnego zagrożenia" - powiedział we wtorek PAP powiatowy lekarz weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim Maciej Błachiewicz.

Natomiast symulacje zagrożeń związanych z ptasią grypą oraz kampanie informacyjne na wypadek wystąpienia choroby, prowadzone są w miastach województwa warmińsko-mazurskiego. Specjalne posiedzenie sztabu kryzysowego zwołano we wtorek w Nowym Mieście Lubawskim, położonym najbliżej Torunia mieście Warmii i Mazur.

kaw/ mmd/ sos/ mb/ jaw/ bpi/ mskr/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)