Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Episkopat dziękuje papieżowi za pielgrzymkę do Polski

0
Podziel się:

Podziękowania Benedyktowi XVI za jego majową
pielgrzymkę do Polski - to temat listu do Ojca Świętego,
wystosowanego przez zebranie plenarne Konferencji Episkopatu
Polski, które odbyło się 23-25 czerwca. "Polski Kościół rozumie
Cię, miłuje i słucha" - napisali biskupi.

*Podziękowania Benedyktowi XVI za jego majową pielgrzymkę do Polski - to temat listu do Ojca Świętego, wystosowanego przez zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 23-25 czerwca. "Polski Kościół rozumie Cię, miłuje i słucha" - napisali biskupi. *

W przekazanym PAP liście - który będzie odczytany we wszystkich parafiach 2 lipca - biskupi napisali, że 29 czerwca, w uroczystość św. apostołów Piotra i Pawła, Kościół w Polsce będzie się modlił za Ojca Świętego. "Ten dzień bowiem, poczynając od tego roku, został ustanowiony dniem dziękczynienia Bogu za wybór Benedykta XVI na Stolicę Piotrową" - podkreślono.

Wyrażając w imieniu całego Kościoła w Polsce "głęboką wdzięczność" Benedyktowi XVI za jego apostolską podróż do naszej ojczyzny, biskupi podkreślili, że wpisuje się ona w niezwykłe doświadczenie uczniów Chrystusa, zamieszkujących polską ziemię, a scenariusz tego doświadczenia związany jest bezpośrednio z życiem i posłannictwem kardynała Karola Wojtyły, a następnie papieża Jana Pawła II.

Biskupi napisali, że po śmierci Jana Pawła II 2 kwietnia 2005 r. "nie zostaliśmy sami". "19 kwietnia ubiegłego roku otrzymaliśmy nowego Pasterza i Przewodnika. Od samego początku uświadamialiśmy sobie, że Benedykt XVI - podobnie jak Jan Paweł II - jest naszym Papieżem, naszym Ojcem, naszym Bratem" - podkreśla list.

"Przewodząc całemu Kościołowi, jako Piotr naszych czasów, w sposób szczególny pamiętałeś o rodakach Jana Pawła II. Od samego początku pontyfikatu kierowałeś do nas słowo, i to w naszym niełatwym języku. Rozumieliśmy Cię również dlatego, że przemawiałeś do nas językiem serca i jako widzialna Głowa Kościoła katolickiego i płomienny świadek wiary" - piszą biskupi do Ojca Świętego.

"Trafiasz do naszych sumień, budzisz w nas poczucie przynależności do Kościoła - do wielkiej wspólnoty uczniów Pana. Budzisz w nas ewangelicznego ducha uniwersalizmu, otwarcia się na bogactwo kultur i narodów zamieszkujących ziemię. Nie musimy dodawać, że Twoja osoba i apostolska służba zbliża nas do Twojego narodu - do narodu niemieckiego, naszego bliskiego sąsiada" - dodają biskupi.

Podkreślili, że pielgrzymka do Polski umocniła naszą wiarę, nadzieję i miłość. "Dziękujemy Ci za wszystkie skierowane do nas słowa. Kapłani dziękują Ci za przypomnienie podstawowej prawdy o prymacie Chrystusa w ich życiu i posłannictwie, by służyli bliźnim, zwłaszcza ubogim, słabym i grzesznym (...) Osoby konsekrowane dziękują Ci za słowo skierowane do nich w Częstochowie (...) Kandydaci do kapłaństwa dziękują za wezwanie, by +uczyli się Jezusa+ (...) Członkowie ruchów kościelnych będą pamiętać o tym, że mają nieść mądrość ewangeliczną +w świat kultury i pracy, w świat mediów i polityki, w świat życia rodzinnego i społecznego+" - napisali biskupi.

Według listu, Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska będą zawsze wdzięczne Benedyktowi XVI za nawiedzenie miejsc szczególnie związanych z młodością jego poprzednika. "Obecnością i słowem wypowiedzianym w krakowskich Łagiewnikach zaskarbiłeś sobie wdzięczność wszystkich chorych (...) Również zaskarbiłeś sobie głęboką wdzięczność wszystkich młodych, z którymi spotkałeś się na rozległych krakowskich Błoniach. Otrzymali od Ciebie mądrą radę: mają budować dom swojego życia na skale, czyli na Chrystusie i na Piotrze" - napisali biskupi.

Zdaniem biskupów, przejmującym rozdziałem pielgrzymki była wizyta w Auschwitz-Birkenau. "Przypomniałeś wszystkim, że w obliczu zła i nienawiści +nasze wołanie do Boga winno jednocześnie przenikać nasze serca, aby obudzić ukrytą w nas obecność Boga - by Jego moc, którą złożył w naszych sercach, nie została stłumiona i zagrzebana w nas przez muł egoizmu, strachu przed ludźmi, obojętności i oportunizmu+" - stwierdza list.

"Ojcze Święty, spotkałeś w Polsce Kościół, który Cię rozumie, miłuje i słucha. Ten Kościół widzi w Tobie Namiestnika Chrystusowego na ziemi, towarzyszącego nam w drodze. Pomimo wszystkich naszych słabości, potknięć i niedociągnięć, pragniemy spoglądać w przyszłość z nadzieją" - podkreślili biskupi.

"Pragniemy trwać w wierze, w nadziei, w miłości, by wraz z całym Kościołem powszechnym budować cywilizację dobra, pojednania, sprawiedliwości i miłosierdzia. Niech nas w tym umacnia Twoje Błogosławieństwo, o które prosimy dla nas i dla wszystkich naszych wiernych" - czytamy w liście Episkopatu do papieża.(PAP)

sta/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)