Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Fotografia dzikiej przyrody" na wystawie w Bielsku-Białej

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Kilkadziesiąt najlepszych na świecie ubiegłorocznych fotografii
dzikiej przyrody, które zostały nadesłane na konkurs "BBC Wildlife Magazine" i Muzeum Historii
Naturalnej w Londynie, oglądać można od wtorku w Galerii Bielskiej Biura Wystaw Artystycznych.

Biała (PAP) - Kilkadziesiąt najlepszych na świecie ubiegłorocznych fotografii dzikiej przyrody, które zostały nadesłane na konkurs "BBC Wildlife Magazine" i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, oglądać można od wtorku w Galerii Bielskiej Biura Wystaw Artystycznych.

Na ekspozycji zaprezentowano prace nagrodzone i wyróżnione w 15 kategoriach. Wśród nich jest najlepsze ubiegłoroczne zdjęcie: "Still life in oil" (Martwa natura w ropie naftowej), które jest częścią fotoreportażu "The price of oil" (Cena ropy). Przedstawia osiem brązowych pelikanów, które zostały uratowane w Fort Jackson w Luizjanie w Stanach Zjednoczonych, gdzie doszło do wycieku ropy naftowej. Jego autorem jest Daniel Beltra z Hiszpanii. Oprócz tytułu "Fotografa Dzikiej Przyrody Roku 2011" otrzymał 10 tys. funtów.

W tym roku w konkursowe szranki stanęło 78 Polaków, którzy nadesłali około 400 zdjęć. Dwa z nich zostały nagrodzone. Mateusz Piesiak z Wrocławia wygrał swoją kategorię wiekową - 11-14 lat, ale jego zdjęcie zostało uznane także za najlepsze wśród wszystkich kategorii młodzieżowych. Fotografia "Siła uporu", której jest autorem, przedstawia dwa ostrygojady zdobywające pożywienie na mokrym piasku nabrzeża Long Island w Nowym Jorku. Jurorzy dostrzegli w obrazie między innymi bystrość, oszczędne światło i piękną kompozycję.

Wyróżnieniem w kategorii 15-17 lat uhonorowana została impresja "Nowy świt" Damiana Bednarza z Wielkich Dróg koło Krakowa. Przedstawia świt w przysłoniętych mgłą Pieninach. Damian z wujkiem wybrał się przed świtem na szczyt Trzech Koron. "To było tak, jakbyśmy siedzieli nad ziemią. Wszystko co widzieliśmy, to kłębiące się zwały mgły. Później, stopniowo, pod nami zaczął ukazywać się świat" - wspominał autor.

Fotografie na wystawę wyselekcjonowano spośród ponad 40 tysięcy fotogramów. To o około 10 tysięcy więcej niż w poprzedniej edycji. W konkursie wzięło udział także więcej fotografików - ponad 4,3 tys. z 93 krajów, podczas gdy rok wcześniej swe prace nadesłało ponad 3 tys. autorów z 83 krajów.

Wystawa, zorganizowana wspólnie przez Galerię Bielską BWA oraz agencję Zegart, będzie czynna do 29 kwietnia. Po Bielsku-Białej obejrzą ją mieszkańcy ośmiu polskich miast.

W ubiegłym roku poprzednią edycję obejrzało w Bielsku-Białej kilka tysięcy osób. W historii galerii jedynie ekspozycja prac Andy'ego Warhola oraz jedna z wcześniejszych edycji Wildlife Photographer of the Year cieszyły się podobną popularnością.

Konkurs i wystawa Wildlife Photographer of the Year są organizowane przez "BBC Wildlife Magazine" i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie od 1964 roku. Wśród najważniejszych celów konkursu organizatorzy wymieniają m.in. podniesienie statusu fotografii dzikiej przyrody do rangi, jaką posiadają główne nurty współczesnej sztuki. (PAP)

szf/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)