Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Głusi i głuchoniemi pielgrzymowali na Jasną Górę

0
Podziel się:

Około 2 tys. niesłyszących i ich opiekunów wzięło udział w sobotę na
Jasnej Górze w 30. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Głuchych i Głuchoniemych. Msza św. dla pątników,
odprawiona w bazylice jasnogórskiej, tłumaczona była na język migowy.

Około 2 tys. niesłyszących i ich opiekunów wzięło udział w sobotę na Jasnej Górze w 30. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Głuchych i Głuchoniemych. Msza św. dla pątników, odprawiona w bazylice jasnogórskiej, tłumaczona była na język migowy.

Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: "By spotkać Jego miłość". Pielgrzymów w sanktuarium powitał podprzeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun. W bazylice jasnogórskiej odprawiona została msza św., której przewodniczył ks. prał. Stanisław Iłczyk, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Eucharystia tłumaczona była na język migowy.

Po mszy wszyscy uczestnicy pielgrzymki skorzystali z przygotowanego przez organizatorów ciepłego posiłku. Jak ocenił ks. Artur Stopikowski, duszpasterz głuchoniemych, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Ludziom Głuchym "Bratnia Dłoń" w Częstochowie, największym problemem tej grupy ludzi jest brak pracy. Głuchoniemi mają też trudności z porozumiewaniem się w urzędach, stąd konieczna jest pomoc wolontariuszy.

Specjalistyczne duszpasterstwo głuchych i głuchoniemych rozpoczęło swą działalność w 1905 r. w diecezji katowickiej, gdzie powstało stowarzyszenie pod nazwą: "Katolicki Związek Głuchoniemych pod wezwaniem św. Józefa". Nabożeństwa dla głuchych z Katowic i okolicy zainicjował w 1909 r. ks. Jan Wodarz. Od 1953 r. w Domu Prowincjalnym Sióstr Służebniczek w Katowicach-Panewnikach zaczęto organizować kursy dla duszpasterzy głuchoniemych. Inicjatywa ta spotkała się z uznaniem władz Kościoła, w 1958 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powołał Ogólnopolski Sekretariat Duszpasterstwa Głuchoniemych. Obecnie prace duszpasterstwa głuchoniemych w Polsce koordynuje Krajowa Centrala Duszpasterstwa Niesłyszących.

W ostatnich latach zajęcia z zakresu języka migowego są prowadzone w seminariach duchownych. Klerycy zgłębiają zagadnienia pastoralne związane z duszpasterstwem osób niesłyszących oraz uczą się języka migowego, aby móc w przyszłości pracować w środowisku osób głuchoniemych. (PAP)

kon/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)