Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jakowicz, Malicki i Morawski na Festiwalu w Łańcucie

0
Podziel się:

Polski skrzypek Krzysztof Jakowicz oraz jego goście - pianiści: Waldemar
Malicki i Robert Morawski - wystąpili we wtorkowy wieczór na 49. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie
(Podkarpackie). Wykonali wspólnie koncert "Skrzypce z polską duszą".

Polski skrzypek Krzysztof Jakowicz oraz jego goście - pianiści: Waldemar Malicki i Robert Morawski - wystąpili we wtorkowy wieczór na 49. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie (Podkarpackie). Wykonali wspólnie koncert "Skrzypce z polską duszą".

W sali balowej łańcuckiej rezydencji Lubomirskich i Potockich zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Paderewskiego. Atrakcją dla publiczności było zagranie przez Jakowicza koncertu na ośmiu różnych instrumentach, wykonanych przez polskich lutników. Każdy z utworów był prezentowany na innych skrzypcach. Ponadto, aby zaprezentować słuchaczom odmienność każdego z instrumentów, artysta wykonał dla porównania, na kilku z nich, ten sam, krótki utwór.

Krzysztof Jakowicz jest jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków. Pierwsze nagrody i laury na międzynarodowych konkursach skrzypcowych zdobywał już jako student. Uczestniczył w wielu festiwalach o światowej renomie, m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Dwóch Światów w Spoleto, festiwalach w Edynburgu, Londynie, Bregenz. Ze swoimi recitalami występował w Europie, USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Izraelu.

Waldemar Malicki jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów. Koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Japonii. Współpracuje z najlepszymi polskimi skrzypkami i śpiewakami. Występował m.in. na festiwalach: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie. Na koncertach galowych wykonuje własny, autorski program z humorem. W czerwcu 2000 r. wystąpił w ramach polskiego dnia na wystawie EXPO w Hanowerze. Jest autorem i wykonawcą audycji o muzyce w programie 1 i 2 TVP. Wykonuje również specjalne recitale humoru muzycznego.

Robert Morawski koncertował w wielu krajach Europy, Kanadzie i Polsce. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. Schleswig Holstein Musik Festival, Warszawska Jesień, Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. W jego repertuarze znajdują się dzieła od baroku do XXI wieku. Występuje z najwybitniejszymi polskimi artystami. Wśród nich jest Vadim Brodski, Krzysztof Jakowicz, Romuald Gołębiowski, Janusz Wawrowski. Poza działalnością wykonawczą zajmuje się też aranżowaniem utworów muzyki poważnej i rozrywkowej.

W programie tegorocznego festiwalu, który potrwa do 30 maja, znajdzie się 14 koncertów, w tym cztery nocne. Cały Festiwal odbywa się w duchu 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, stąd w repertuarze kilku koncertów znajdą się jego kompozycje.

Przed festiwalową publicznością wystąpi ponad 200 artystów z Polski, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Rosji, Litwy, Izraela, USA.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy wystawa "Bliźniemu swemu", na której można obejrzeć prace najwybitniejszych polskich artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Rafała Olbińskiego, Franciszka Maśluszczaka, Zdzisława Beksińskiego. Na zakończenie imprezy odbędzie się licytacja tych dzieł, a dochód z niej zostanie przeznaczony na przeciwdziałanie bezdomności oraz na dokształcanie i dożywianie dzieci i młodzieży.

Organizatorem festiwalu, którego historia sięga 1961 roku, jest Państwowa Filharmonia im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Dyrektorem naczelnym festiwalu jest dyrektor Filharmonii Rzeszowskiej Marta Wierzbieniec, a nad jego formą artystyczną czuwa Vladimir Kiradjiev, dyrektor artystyczny filharmonii w Rzeszowie.(PAP)

api/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)