Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jasna Góra: Obchody 17. Światowego Dnia Chorego

0
Podziel się:

Mszę oraz nabożeństwo w intencji
wszystkich osób chorych odprawiono w środę na Jasnej Górze. Tego
dnia po raz 17. Kościół na całym świecie obchodzi Światowy Dzień
Chorego.

Mszę oraz nabożeństwo w intencji wszystkich osób chorych odprawiono w środę na Jasnej Górze. Tego dnia po raz 17. Kościół na całym świecie obchodzi Światowy Dzień Chorego.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w 1992 r. jako wezwanie, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele. Papież wyznaczył obchody tego dnia na 11 lutego - rocznicę pierwszego objawienia Maryi we francuskim Lourdes.

Przed rokiem Kościół obchodził 150. rocznicę objawień w Lourdes. Obecnie znajduje się tam znane m.in. z licznych cudów sanktuarium maryjne, do którego pielgrzymują chorzy z całego świata prosząc o uzdrowienie.

W homilii wygłoszonej w środę w jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej, podczas mszy w intencji wszystkich chorych paulin ojciec Kamil Szustak przypomniał, że w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego papież Benedykt XVI zwraca szczególną uwagę na dzieci - dotknięte cierpieniami fizycznymi, ale też te "zranione na duszy".

Wśród nich wymienił m.in. ofiary wojen i konfliktów zbrojnych, pozostawione samym sobie "dzieci ulicy", nieletnie ofiary molestowania seksualnego, dzieci umierające z pragnienia, głodu i braku opieki lekarskiej oraz nieletnich uchodźców, którzy wraz z rodzicami szukają lepszych warunków życia.

"Wszystkie te dzieci podnoszą niemy krzyk bólu odwołujący się do naszych sumień jako ludzi i jako wierzących. Wspólnota chrześcijańska, nie mogąc pozostać obojętną wobec tak dramatycznych sytuacji, poczuwa się do obowiązku interwencji" - napisał papież, odnosząc to m.in. do miłosiernej miłości Boga, który "nigdy nie porzuca swoich dzieci w godzinie próby".

O. Szustak ocenił, że Światowy Dzień Chorego powinien być "dniem radości i wyznania wiary - wobec medialnych spektakli wokół tajemnicy ludzkiego życia i śmierci". Nawiązał tu do historii zmarłej w poniedziałek, a od 17 lat pozostającej w stanie wegetatywnym, Włoszki Eluany Englaro, po tym jak - zgodnie z wolą jej ojca - odłączono jej sztuczne odżywianie.

"Na przykładzie zamordowanej we Włoszech kobiety robi się grunt do tego, by potem na każde życzenie pozbawiać życia człowieka. W kontekście takich dramatów cywilizacji śmierci, przed którą przestrzegał nas Sługa Boży Jan Paweł II, a która staje się jakimś szczególnym smutnym rysem na obliczu całej ludzkości w naszym pokoleniu, trzeba abyśmy wyznali wiarę w Chrystusa" - podkreślił paulin.

Po poniedziałkowej mszy, podczas tzw. nabożeństwa lourdzkiego, kapłani przeszli wzdłuż Kaplicy Matki Bożej i pobłogosławili indywidualnie każdego chorego. W ostatnią niedzielę, przed wszystkimi kościołami w Archidiecezji Częstochowskiej, w tym także na Jasnej Górze, przeprowadzono kwestę na rzecz domów dla niepełnosprawnych sierot. (PAP)

mtb/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)